?10 Multiple Choice Questions Mla Sample Essay 2012 Essay Questions For Senior Secondary School Cover Letter Samples For Post Office Job Amity Online Mba Assignments Tuberias Esp De Acero Inoxidables Sa Cv

Zakupy na OLX.pl – jak robić to bezpiecznie?

przez Jagoda Głowack

OLX to od dłuższego czasu jedna z najbardziej atrakcyjnych platform zakupowych dla wszystkich, którzy szukają prawdziwych okazji. Sprawdza się także w przypadku poszukiwania przedmiotów kolekcjonerskich, trudno dostępnych, które dawno już zniknęły ze sklepów i aktualnie można je nabyć wyłącznie z drugiej ręki.

źródło: Pixabayźródło: Pixabay

Czy można poprawić bezpieczeństwo zakupów dokonywanych za pośrednictwem tego serwisu? Jak najbardziej! Poniżej przedstawiamy kilka porad w tym zakresie.

Na co warto zwrócić uwagę?

Na samym wstępie warto zauważyć, iż większość sprzedających za pośrednictwem OLX.pl to osoby prywatne. Ma to spore znaczenie, ponieważ w przypadku firm kupujący ma nieco większe możliwości, między innymi w postaci prawa do zwrotu produktu. Na szczęście również zakupy od osób prywatnych mogą zostać przeprowadzone bezpiecznie.

Dokładnie czytaj opis

Jeżeli sprzedawany produkt został opisany bardzo pobieżnie – nie wahaj się dopytać o szczegóły. Możesz to zrobić telefonicznie (przy okazji upewniając się, że podany numer jest prawdziwy, aktywny i ktoś go odbiera), ale niezależnie od tego, w istotnych kwestiach warto również skontaktować się za pośrednictwem poczty elektronicznej. Dlaczego? Ponieważ wtedy wszystkie ważne informacje zostaną potwierdzone niejako „na piśmie”.

Nie pozostawi to żadnych wątpliwości – jeśli coś nadal zostanie niedoprecyzowane, możesz dopytywać dalej. Przede wszystkim jednak otrzymujesz w ten sposób pisemne potwierdzenie, na które możesz się powołać w przypadku, gdyby otrzymany przedmiot różnił się w szczegółach od zadeklarowanego.

Pamiętaj również, żeby w przypadku długiego opisu czytać go w całości, a nie tylko przebiegać po nim wzrokiem. To ważne, chociażby dlatego, że może się tam znaleźć na przykład wzmianka dotycząca jakiejś wady, choćby i małej, ale jednak niepożądanej.

Przyjrzyj się zdjęciom

Fotografie pokazujące przedmiot z różnych stron są o tyle istotne, iż pokazują jego stan faktyczny. Jeżeli ich brakuje, poproś o przesłanie na adres e-mail dodatkowych ujęć, na przykład wykonanych z innych stron.

Zwróć przy tym uwagę na fakt, że czasami zdjęcia wykonane w określonym oświetleniu mogą nieco zniekształcać uzyskiwany obraz, a to wpływa na to, jak postrzegasz dany przedmiot. Często będzie to sprawą drugorzędną, ale w niektórych przypadkach może mieć jednak znaczenie.

Paczka za pobraniem

Jedną z częstszych obaw w przypadku zakupów dokonywanych od osób prywatnych i za pośrednictwem internetu jest to, czy sprzedawca po otrzymaniu pieniędzy po prostu nie „zniknie”. Przekłada się to na częste poszukiwania sprzedawców z tego samego miasta, aby móc dokonać odbioru osobistego. Co jednak, jeżeli dużo lepsze okazje oferowane są przez osoby mieszkające w innych miejscowościach? Wtedy dobrym rozwiązaniem będzie paczka za pobraniem.

Rozwiązanie takie jest o tyle wygodne, iż pieniędzy nie wpłaca się z góry, a dopiero wtedy, gdy dojdzie do odbioru paczki. Jednocześnie kupujący motywuje sprzedawcę do szybszej wysyłki, jako, że ten pieniądze dostanie dopiero po tym, kiedy kupujący otrzyma przesyłkę (a sam moment zabezpieczenia pieniędzy następuje w momencie przekazania paczki).

Mogą Cię również zainteresować