Term Paper Financial Analysis Creer Cv Photoshop Business Plan Of A Coffee Shop Find Samples Of Mla Style Papers

Zaczytaj się na wiosnę. Światowy Dzień Książki 2016

przez Beata Gleba

Umberto Eco mawiał, że „kto czyta książki, żyje podwójnie”. Szymborska czytanie nazywała „najpiękniejszą zabawą, jaką ludzkość wymyśliła”, Bolesław Prus określał to „nowym zmysłem”, a autor „Małego księcia” uważał, że „czytelnika nie można zniewalać, czytelnika się urzeka”.

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Książkowe preferencje – jak czytamy i co lubimy?

My też pragniemy Was urzec i uwieźć książkowymi historiami, jakich jeszcze nie znacie… Raporty na temat czytelnictwa w Polsce nie są zadawalające… Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że 63% Polaków nie przeczytało w minionym roku ani jednej książki. Zamiast papierowych wydań czytamy sporo w internecie, zmienia się medium jakie wybieramy, ale nie zanika proces czytania. Na świecie wciąż wydaje się bardzo dużo książek – w tej dziedzinie przodują Anglia oraz Niemcy. Nic nie zastąpi jednak prawdziwej książki, dotyku kartek, zapachu druku, magii obcowania z „żywą” literaturą…

Z badań przeprowadzonych na przełomie ostatnich lat dowiadujemy się, że najchętniej w Polsce czytają studenci i nastolatkowie. Nic dziwnego, że w plebiscycie 100 książek, które trzeba przeczytać – przeprowadzonym przez Empik, pierwsze miejsce w głosowaniu użytkowników zajął „Harry Potter”. Czytelnicy coraz częściej sięgają też po kryminały (polskie i skandynawskie), erotyki, poradniki (głównie o zdrowym stylu życia) oraz książki publicystyczne czy kreatywne, w których to odbiorca staje się współautorem – koloruje, pisze, tworzy…                    

Kochaj i czytaj, czyli o książkowych afrodyzjakach

Hasła „czytanie jest sexy” i „nie czytasz – nie idę z Tobą do łóżka” znają już pewnie wszyscy. Czy wiecie, że poza grą słowną jest w tym wiele prawdy? Naukowcy zachęcają do wspólnego czytania, które zbliża, pomaga nawiązywać głębszą relacją, potęguje wspólną pasję, nadaje tematów do rozmów, uczy szczerej rozmowy i romantyzmu. Dodatkowo głos drugiej osoby uspokaja nas, relaksuje. Udowodniono też, że pary, które razem czytają stają się sobie bliższe. Umawiajcie się na książkowe randki! A jeśli wciąż Wam mało korzyści z czytania lub nie zwracacie uwagi na aspekty związkowe – poznajcie te fakty:

Czytanie już od najmłodszych lat pozwala dzieciom szybciej i łatwiej nauczyć się mówić, pisać; rozwija ich wyobraźnię. Również jako dorośli, dzięki książkom trenujemy swoją pamięć, szybciej się uczymy, budujemy poczucie własnej wartości, łatwiej się koncentrujemy i stale ćwiczymy nasz mózg.

Świętuj literacko – Światowy Dzień i Stolica Książki

Pretekstem do literackich rozmów jest też dzień książki – obchodzony na całym świecie 23 kwietnia. To symboliczna data powiązana z urodzinami lub śmiercią słynnych pisarzy, takich jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov. Święto ustanowiono w 1995 roku, a wszystko zaczęło się w Hiszpanii, gdzie książkowe uroczystości celebruje się od dawna (w Polsce ta impreza literacka przyjęła się od 2007 roku). Szczególnie huczne obchody można zaobserwować w Katalonii, kiedy to 23 kwietnia przypada dzień patrona – św. Jerzego. Zgodnie z tradycją panie obdarowywane są wtedy czerwonymi różami (symbol krwi smoka, którego pokonał waleczny święty), a panowie od swoich wybranek otrzymują książki. Ten prezent to pomysł, na który na początku XX wieku wpadł słynny lokalny wydawca. Zwyczaj przetrwał do dziś i tak zrodził się Światowy Dzień Książki.

Skoro mamy ten wyjątkowy dzień przyda się również odpowiednia oprawa. Dlatego co roku wybierane jest inne światowe miasto (godnie angażujące się w promowanie czytelnictwa), które zyskuje status Światowej Stolicy Książki. Zaczęło się od Madrytu, a w tym roku takie miano otrzymał Wrocław. Będą odbywać się tam przeróżne atrakcje. Z tej okazji na czytelników czekają również niespodzianki w salonach Empik i na www.empik.com, gdzie w dniach 22-23 kwietnia br. obowiązywać będzie specjalna promocja 3 za 2 – kupując trzy książki jedną otrzymamy gratis. Zatem czytajcie, świętujcie i niech książki będą z Wami! 

Mogą Cię również zainteresować