źródło: flickr.comźródło: flickr.com

Eksperci z portalu PoProstuZdrowo.pl wyszczególnili kilka prostych sposobów, które pomogą nam zadbać o naszą odporność jesienią. Oto one:

Dieta. Staraj się, aby Twoja dieta była urozmaicona, składała się z niezbędnych składników odżywczych, aby nie zabrakło w menu ryb, mięsa, warzyw, pieczywa razowego czy jajek, które dostarczą organizmowi odpowiedniej porcji witamin i soli mineralnych. Zrezygnuj ze słodyczy, cukier nie tylko nie przyniesie korzyści, on dodatkowo może wpędzić Cię w różne problemy zdrowotne. Pamiętaj też o czosnku, rzepie, cebuli, które utworzą naturalną barierę ochronną dla Twojego organizmu.

Ruch. Staraj się codziennie zażywać ruchu; podaruj sobie 2 lub 3 razy w tygodniu 45-minutowy spacer. Ważne, by taki ruch dotlenił cały organizm.

Zdrowie. Zwracaj uwagę na etykiety i wszelkie informacje opisujące produkty, które spożywasz. Wyeliminuj te, które zawierają konserwanty, barwniki i sztuczne aromaty – to naprawdę nie jest potrzebne Twojemu organizmowi.

Nałogi. Zerwij z nałogiem – nie pal papierosów i unikaj zadymionych pomieszczeń, nie nadużywaj alkoholu, z umiarem spożywaj kawę i mocną herbatę.

Powietrze. Często odświeżaj powietrze w pomieszczeniach, w których przebywasz. W ogrzewanych pomieszczeniach powietrze nawilżaj, w sypialni utrzymuj temperaturą około 18 stopni, natomiast w pomieszczeniach, w których pracujesz – około 20 stopni.

Profilaktyka. Staraj się nie doprowadzić do przemarznięcia. Jednak, gdy poczujesz, że zmarzłeś, natychmiast weź ciepły prysznic, wymocz nogi w gorącej wodzie z solą i imbirem, wypij ciepłą herbatę.

Optymizm. Pamiętaj, że Twoje ciało i duch to jedno – staraj się myśleć pozytywnie. Mimo, że za oknem słota, nastrajaj się optymistycznie, nie poddawaj melancholijnym nastrojom. Każdego dnia zapewne znajdziesz okazję, by się uśmiechnąć – rób to jak najczęściej. Wybierz się choć raz w tygodniu na spektakl kabaretu, obejrzyj dobrą komedię, przeczytaj książkę, która wprawi Cię w dobry nastrój. Znajdź sobie hobby, wypełniaj wolny czas tym, co sprawia Ci przyjemność.

Sen. Staraj się dostarczać organizmowi optymalną dawkę snu. Podczas snu organizm wytwarza przeciwciała, które pomogą w zwalczaniu infekcji.