Wpływ klimatu na polskie firmy

przez Maciej Badowski

W Meksykańskim Cancun po raz kolejny wystartowała międzynarodowa konferencja klimatyczna. Jej wyniki mogą odcisnąć piętno na konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw, nie wykluczając Polski.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Meksykański szczyt, który będzie trwać do 10 grudnia 2010 r. ma na celu wypracowanie nowych zasad zmniejszania emisji gazów cieplarnianych. Zdaniem dyrektora departamentu energii i zmian klimatu PKPP Lewiatan jedynie działania na szczeblu globalnym inicjowane przez największe gospodarki mogą przynieść pożądany efekt i zapewnić stabilne warunki klimatyczne dla przyszłych pokoleń.

Mocne międzynarodowe porozumienie klimatyczne jest jedyną drogą do osiągnięcia takiego celu. Obecnie obowiązujące porozumienie z Kioto wygasa w 2012 roku. Przemysł europejski oczekuje zawarcia międzynarodowego porozumienia klimatycznego. Jeśli nie będzie to możliwe, to PKPP Lewiatan uważa, że zasadniczą decyzją konferencji powinno być przyjęcie drugiego okresu rozliczeniowego w ramach protokołu z Kioto lub przedłużenie bieżącego okresu, co pozwoli kontynuować pracę nad porozumieniem globalnym.

Przedłużenie obecnego porozumienia jest szczególnie istotne dla krajów takich jak Polska, bo daje nam możliwość korzystania z wyników osiągniętych dotychczas redukcji emisji, tj. sprzedaży praw do emisji AAU. Polska zredukowała emisję o 30%, a więc znacznie lepiej niż to, do czego była zobowiązana. Sprzedaż nadwyżek umożliwia wspieranie poprawy efektywności energetycznej i dalsze obniżenie emisyjności polskiej gospodarki.

Mogą Cię również zainteresować