źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Vemma rezygnuje z rynku europejskiego. O prawno-urzędowych problemach działającej w systemie network marketing firmy Vemma informowaliśmy naszych Czytelników na bieżąco („Vemma w szponach Federal Trade Commission” a później „Orzeczenie sądu w sprawie firmy Vemma”). Po tych wydarzeniach decydenci tego projektu MLM – choć przecież sprawę wygrali, podjęli decyzje nieco inne od oczekiwanych przez branżę i wielu współpracowników…

Jak się okazuje już od 2 października 2015 roku Vemma Europe Ltd czyli licencjobiorca tej marki na rynek europejski, znajduje się w tymczasowej likwidacji. Sąd Najwyższy w Irlandii powołał Kena Fennela z koncernu Deloitte na tymczasowego likwidatora.

Jak się dowiedzieliśmy także działalność Vemma w Australii może zakończyć się upadkiem. Tamtejsza spółka Vemma Australia PTY LTD znajduje się w likwidacji od 24 września br. Likwidacje te mogą być efektem ataku ze strony Federal Trade Commission, ponieważ FTC (amerykański Urząd Federalny ds. Ochrony Konsumenta) wysunął w sierpniu br. poważne zarzuty wobec amerykańskiego przedsiębiorstwa Vemma, co skutkowało wydaniem nakazu sądowego. Jessica Rich, dyrektor FTC wyjaśniła w publicznym oświadczeniu: „Vemma składa nieprawdziwe obietnice dochodów, zwodząc tym samym konsumentów i wprowadzając ich w błąd. To nielegalna piramida finansowa”.

Od tego dnia działalność firmy Vemma jest w większym lub mniejszym stopniu sparaliżowana. Niektóre osoby z najwyższych szczebli kierownictwa opuściły już przedsiębiorstwo. Wprawdzie założycielowi Vemmy – BK Boreyko, podczas niedawnego przesłuchania udało się osiągnąć niewielki sukces i może teraz ponownie przyjmować zamówienia faksem lub telefonicznie, jednak cała działalność firmy w Europie zamarła.

To, jak w przyszłości potoczą się losy tego systemu network marketing stoi jeszcze pod znakiem zapytania. Termin kolejnej rozprawy w USA został ustalony dopiero na połowę grudnia 2015 roku.