źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

1. Praca za granicą

Aby nie płacić ZUS-u prowadząc działalność gospodarczą w Polsce wystarczy posiadać umowę o pracę w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej. Kilka lat temu na polskim rynku pojawiło się wiele firm oferujących „usługę”, dzięki której nie będziemy musieli płacić ZUS-u prowadząc działalność gospodarczą w Polsce. Na czym to polega? Mianowice firma ułatwia nam znalezienie pracy w jednym z krajów członkowskich UE. Zwykle umowa opiewa na kilkanaście euro miesięcznie a my według niej zobowiązujemy się do przepracowania kilku godzin w miesiącu na terenie danego kraju (np. nasza praca polega na rozdawaniu ulotek). Popularne kierunki podejmowania pracy to Wielka Brytania, Litwa, Węgry i do niedawna Słowacja.

Najwyższy Sąd Administracyjny potwierdził legalność tego rozwiązania. Jednak osoby „pracujące” poza granicami Polski i jednocześnie prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce, muszą być gotowe na konieczność przedstawienia dowodów potwierdzających wykonywanie pracy za granicą.

2. Załóż Spółkę z o. o.

U wielu osób samo słowo Spółka wywołuje strach, jednak nie taki diabeł straszny jak go malują. Założenie Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością daje nam szereg korzyści.

Zacznijmy od tego jak założyć Spółkę z o. o.

Otóż nie musimy już chodzić do Notariusza, biegać po Urzędach i Sądach. Dziś w bardzo prosty sposób możemy założyć Spółkę w 15 minut za pośrednictwem internetu na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Opłaty związane z założeniem Sp. z o. o. wynoszą nie więcej niż 400 zł (łącznie z opłaceniem podatku pcc).

Jeśli jednak obawiasz się, że rejestrując Sp. z o.o. samodzielnie możesz popełnić błąd, zleć rejestrację doświadczonemu podmiotowi jakim jest Polski Instytut Księgowości. W przeciągu 5 dni roboczych otrzymasz zarejestrowaną Sp. z o. o. z wpisem do KRS/NIP/Regon. Jedyne co będziesz musiał zrobić to otworzyć rachunek bankowy. * Koszt rejestracji 500 zł.

Czy Sp. z o. o. nie musi płacić ZUS-u?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zwolniona z opłacania składek ZUS w momencie posiadania więcej niż jednego wspólnika. Brak obowiązku opłacania ZUS wynika z Ustawy o Systemie Ubezpieczeń Społecznych oraz Ustawy o Świadczeniach Opieki Zdrowotnej Finansowanych ze Środków Publicznych.

W związku z tym, że ZUS-u nie płaci Spółka z o.o., w której udziały posiada co najmniej dwóch wspólników, rejestrując firmę pamiętaj oddać część udziałów np. komuś z rodziny. Warto przekazać więcej niż jeden udział, sugerujemy oddanie 15 udziałów. Obejrzyj wideo prezentację i poznaj szczegóły: Firma bez ZUS-u.

Co z podwójnym opodatkowaniem w Spółce z o. o. ?

Podwójne opodatkowanie w Spółce występuje w momencie wypłaty dywidendy udziałowcom. Jednak nie musimy tego robić, pieniądze ze Spółki możemy wypłacać np.:

  • jako pensję Prezesa wykonującego swoje obowiązki na podstawie powołania. Od tego wynagrodzenia nie zapłacimy składek ZUS a jedynie podatek dochodowy. ZUS wydał nawet w tej sprawie interpretację –Decyzja 169/2014 wydana 21 lutego 2014 r. (WPI/200000/43/ 169/2014),
  • poprzez umowę o dzieło/umowę o dzieło z przekazaniem praw autorskich (50% kosztów uzyskania przychodu, pisząc prościej 9% podatku dochodowego); jednym z najprostszych przykładów umowy o dzieło z przekazaniem praw autorskich będzie np. napisanie artykułu promującego naszą firmę,
  • poprzez wynajęcie np. prywatnego auta, części mieszkania na biuro czy sprzętu komputerowego do spółki z o. o. za określoną miesięczną opłatą. Czyli przykładowo wynajmujemy do spółki prywatne auto za kwotę 1000 zł/mc. Wynajmujący od tej kwoty zapłaci zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 8,5%.

Jakie są koszty związane z prowadzeniem Sp. z o. o. ?

Przede wszystkim koszt prowadzenia pełnej Księgowości (cena zależna od biura rachunkowego). W tym zakresie możecie Państwo skorzystać z usług Polskiego Instytutu Księgowości, który przygotował specjalną ofertę na obsługę pełnej Księgowości, przygotowywanie umów, uchwał oraz zapewnia ubezpieczenie zdrowotne w cenie 599 zł/mc.

Poza kosztem pełnej Księgowości musimy doliczyć raz w roku 140 zł za złożenie sprawozdania finansowego do sądu (40,- opłata sądowa; 100,- opłata za publikacje w MSiG). Korzystając z tego rozwiązania możecie Państwo zaoszczędzić rocznie od 10 do 15 tys zł. Bliższe informacje możecie uzyskać w wideo prezentacji klikając TUTAJ!

3. Umowa o pracę = brak składek ZUS w jednoosobowej działalności gospodarczej.

Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie posiadasz umowę o pracę, z tytułu której osiągasz miesięczne wynagrodzenie wyższe niż minimalne wynagrodzenie krajowe – obecnie 1850 zł brutto, to z tytułu prowadzenia działalności będziesz zwolniony z opłacania obowiązkowych składek społecznych.

Warto również dodać, iż przedsiębiorca pracujący w oparciu o umowę o pracę ma obowiązek opłacenia składki zdrowotnej (pozą tą opłacaną przez pracodawcę). W 2016 r. składka zdrowotna wynosi 288,95 zł. W praktyce większość składki zdrowotnej możemy odliczyć od podatku dochodowego.

Polski Instytut Księgowości
www.pik-ksiegowosc.pl