School Dress Code Policy Essay Topics Qos In Manets Thesis Causal Analysis Essay Topic Ideas Essay Questions About Araby Orania Documentary Review Essays Dissertation In Geography Pdf

Też chcesz być szybszy od GPS-u?

przez Piotr Hoffman

Nawigacja satelitarna zalicza się do tych wynalazków, które zdecydowanie ułatwiają nam życie. Co zadziwiające, może się przyczyniać również do niebezpiecznych zachowań na drodze, które wbrew pozorom nie wynikają ze zbyt późnego wskazania skrętu.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Brytyjska instytucja ICM Research odpowiedzialna za badanie opinii publicznej postanowiła sprawdzić zachowanie kierowców, którzy na co dzień korzystają z nawigacji satelitarnej w swoim samochodzie. Wyniki te były dość dużym zaskoczeniem zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak duży procent z przebadanych był uczestnikiem wypadku, kolizji bądź innej niebezpiecznej sytuacji, która przytrafiła mu się na drodze.

W przeprowadzonym badaniu ponad 7,2 mln kierowców przyznało się, że w czasie korzystania z nawigacji satelitarnej w podróży ściga się z sugerowanym przez nią czasem dotarcia do celu. Może brzmi to dość niewinnie, ale jeśli jednak pójdziemy o krok dalej to okaże się, że ta gra prowadzi często do wielu nieprzyjemności. Okazało się, bowiem, że 144 000 z tej grupy kierowców było uczestnikami wypadku drogowego, 200 000 z nich miało drobniejsze przygody, takie jak uderzenie w krawężnik, a około 161 000 przyznało się, że było autorami tzw. „aspołecznych zachowań” na drodze.

Rosnąca popularność nawigacji satelitarnych użytkowanych przez kierowców z pewnością wpłynie jeszcze do zwiększenia liczby tego typu zjawisk na drodze. Prostym zabiegiem mogłoby być wyeliminowanie z głównego widoku mapy czasu przejazdu. Jednak nic nie jest w stanie zastąpić rozwagi i odpowiedzialności na drodze.

Mogą Cię również zainteresować