źródło: www.sxc.hu źródło: www.sxc.hu

Brytyjska instytucja ICM Research odpowiedzialna za badanie opinii publicznej postanowiła sprawdzić zachowanie kierowców, którzy na co dzień korzystają z nawigacji satelitarnej w swoim samochodzie. Wyniki te były dość dużym zaskoczeniem zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak duży procent z przebadanych był uczestnikiem wypadku, kolizji bądź innej niebezpiecznej sytuacji, która przytrafiła mu się na drodze.

W przeprowadzonym badaniu ponad 7,2 mln kierowców przyznało się, że w czasie korzystania z nawigacji satelitarnej w podróży ściga się z sugerowanym przez nią czasem dotarcia do celu. Może brzmi to dość niewinnie, ale jeśli jednak pójdziemy o krok dalej to okaże się, że ta gra prowadzi często do wielu nieprzyjemności. Okazało się, bowiem, że 144 000 z tej grupy kierowców było uczestnikami wypadku drogowego, 200 000 z nich miało drobniejsze przygody, takie jak uderzenie w krawężnik, a około 161 000 przyznało się, że było autorami tzw. „aspołecznych zachowań” na drodze.

Rosnąca popularność nawigacji satelitarnych użytkowanych przez kierowców z pewnością wpłynie jeszcze do zwiększenia liczby tego typu zjawisk na drodze. Prostym zabiegiem mogłoby być wyeliminowanie z głównego widoku mapy czasu przejazdu. Jednak nic nie jest w stanie zastąpić rozwagi i odpowiedzialności na drodze.