Spam jeszcze silniejszy

Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem sieciowym zapowiadają groźbę nadejścia nowej fali sieciowego spamu. Wszystko jest spowodowane stworzeniem programu, który potrafi bardzo skutecznie złamać popularny algorytm sprawdzania czy użytkownik jest człowiekiem.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Mechanizm CAPTCHA (Completely Automated Public Turing Test To Tell Computers and Humans Apart) został wynaleziony przez Luisa von Ahna i dwóch innych profesorów z Uniwersytetu Carnegie w 2000 roku. Początkowo był on używany w serwisie Yahoo Mail, aby powstrzymać spamerów przed wysyłaniem tysięcy niechcianych wiadomości reklamowych. Każdy użytkownik internetu przynajmniej kilka razy musiał spotkać się z tym mechanizmem. Najczęściej wygląda on w ten sposób, że internauta musi przepisać dwa znajdujące się na obrazkach, nieco zamazane słowa do ramki poniżej, aby udowodnić, że jest człowiekiem. Wszystkie spamerskie roboty do tej pory miały spory problem ze złamaniem tego zabezpieczenia.

Było to mocno problematyczne i bardzo praco i czasochłonne, jako że wymagało zastosowania jednej z technik, popisującego się bardzo małą skutecznością automatycznego rozpoznawania tekstu przez komputer lub też zatrudniania ludzi, głównie z biedniejszych rejonów Azji w celu rozwiązywania zadań typu CAPTCHA.
Teraz autorzy programu nazwanego decaptcha odkryli pewną lukę w systemie. Otóż CAPTCHA może na żądanie użytkownika „odczytać” na głos słowa, które należy przepisać. I okazało się, że komputer o wiele lepiej radzi sobie ze słuchaniem niż z czytaniem. Już po 200 próbach jest on w stanie osiągnąć skuteczność przy rozwiązywaniu następnych zadań na poziomie aż do 89%.

Obecnie dodatkowo najpopularniejszy tego typu algorytm, czyli reCAPTCHA służy także dobru ludzkości w inny sposób. Mianowicie użytkownicy wpisując słowa pozwalające odróżnić ich od maszyn pomagają jednocześnie sprowadzić do postaci cyfrowej setki papierowych, zeskanowanych książek oraz archiwalnych roczników New York Timesa – które w przyszłości mają trafić do elektronicznych bibliotek.

Mogą Cię również zainteresować