źródło: www.flickr.com źródło: www.flickr.com

Mimo kryzysu w finansach strefy euro, unijna waluta nadal cieszy się dużym uznaniem wśród polskich przedsiębiorców. Przyjęcie euro popiera trzech na czterech szefów średnich i dużych firm. Jak wynika z badania firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton Frąckowiak, za zamianą złotego na unijną walutę opowiada się 76,3% ankietowanych. Przeciwnych integracji jest 19,4% przedsiębiorców.

Szefowie firm to grupa wyróżniająca się na tle społeczeństwa dużym entuzjazmem związanym z przyjęciem euro. Przeciętny Polak zawsze był znacznie bardziej sceptyczny. W badaniu TNS OBOP z grudnia 2010 r. 41% Polaków sprzeciwiało się wchodzeniu do Eurolandu, a poparcie deklarowało zaledwie 24%.

Nie oznacza to jednak, że kryzys w żaden sposób nie odbił się na podejściu przedsiębiorców do euro. Przed rokiem byli jeszcze bardziej entuzjastycznie nastawieni. W analogicznym badaniu sprzed roku poparcie dla euro deklarowało 84,7% badanych, a to o 8,3% więcej niż obecnie. Wyraźnie wzrósł odsetek przeciwników unijnej waluty. Rok temu wynosił 11,3%, o 8,1% więcej.