Example Introduction Page Research Paper Case Study On Samsung Mobile Phones Free Creative Writing Tasks For Students Peer Assessment Rubric For Powerpoint Presentation Jornal Online Serra Essay

Sklepy internetowe nie ułatwiają nam życia?

przez Agnieszka Kropiwiec

Polacy coraz częściej kupują w sieci i wszystko wskazuje na to, że będą to robić coraz częściej*. Okazuje się jednak, że zakupy w sklepach internetowych nie są tak łatwe i bezproblemowe, jak mogłoby się wydawać.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Interaktywny Instytut Badań Rynkowych przeprowadził w sierpniu 2011 roku badanie dotyczące zachowań klientów w trakcie korzystania ze sklepów internetowych. Badanie koncentrowało się na problemach pojawiających się podczas korzystania
z e-sklepów oraz sposobach radzenia sobie z nimi. Wyniki nie są optymistyczne: wszyscy respondenci spotkali się z problemami w trakcie zakupów przez internet. Jakie problemy pojawiają się najczęściej? Jak internauci radzą sobie w takich sytuacjach?

Wyniki badania wskazują, że gdy w trakcie zakupów w e-sklepie pojawia się problem,
aż 55% internautów udaje się do konkurencyjnego sklepu internetowego, a aż 34% rezygnuje z zakupu. Tylko 10% mimo wszystko stara się sfinalizować transakcję, a jedynie 3% szuka pomocy i próbuje skontaktować się ze sprzedawcą czy biurem obsługi klienta.

Wśród problemów z korzystaniem ze sklepów internetowych respondenci najczęściej wymieniali cechy związane z funkcjonalnością stron internetowych e-sklepów. Brak fotografii produktu lub fotografia niskiej jakości to kłopot dla 50% pytanych, 38% ma problem ze znalezieniem szczegółowych informacji o produkcie, a 23% denerwuje niedziałająca lub źle działająca wyszukiwarka. Wśród innych, często wymienianych problemów pojawiają się: brak informacji dotyczącej bezpieczeństwa danych lub brak zabezpieczenia danych (22%), trudności z odnalezieniem kosztów przesyłki (19%), nietypowe rozwiązania w procesie złożenia zamówienia i zakupu (13%) oraz problemy z zalogowaniem się do systemu (10%).

Okazało się również, że takie kwestie niezwiązane bezpośrednio z funkcjonowaniem witryny sklepu, jak na przykład brak możliwości obejrzenia produktu na żywo, czy nawet zawyżone koszty przesyłki, nie stanowią dla badanych przeszkody w korzystaniu z zakupów przez internet. Jedynym czynnikiem pozostającym bez związku
z funkcjonowaniem serwisu internetowego, a problematycznym dla respondentów, okazały się ograniczenia sposobów płatności, np. brak możliwości zapłacenia kartą – przeszkadza to 39% badanych.

Wielu z wymienionych problemów, jak również wiążącej się z nimi utraty liczby klientów, udałoby się sklepom internetowym uniknąć dzięki poprawie funkcjonalności ich witryn. Poprawienie użyteczności stron internetowych e-sklepów może wielokrotnie zwiększyć liczbę sprzedawanych produktów. Poprawa funkcjonalności przyniosłaby korzyści zarówno konsumentom, którzy coraz chętniej będą kupować przez internet, jak również sklepom internetowym, które uniknęłyby sytuacji, w której klienci skorzystają z konkurencyjnej oferty, znajdującej się jedno kliknięcie dalej. Więcej informacji pod adresem www.iibr.pl.

* – Pokazuje to między innymi raport „E-commerce w oczach internautów” realizowany przez IIBR dla firmy Gemius.

Interaktywny Instytut Badań Rynkowych specjalizuje się w jakościowych i ilościowych badaniach marketingowych realizowanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii internetowych oraz analizie i badaniach stron internetowych (m.in. usability, user experience), wykorzystuje także tradycyjne metody badawcze. W ofercie znajdują się m. in. badania kondycji marki, komunikacji marketingowej, satysfakcji klientów oraz wiele innych rodzajów badań dostarczających pogłębionej wiedzy o konsumentach.

Mogą Cię również zainteresować