Raport „banki i finanse”

Minął termin składania ofert na kontrolny pakiet akcji Banku Zachodniego WBK.
Jak donosi „Puls Biznesu” pod młotek może pójść również Polbank, oddział greckiego Eurobanku EFG. Publikujemy raport przygotowany przez Gold Finance.


Minął termin składania ofert na kontrolny pakiet akcji Banku Zachodniego WBK. Według doniesień prasowych wśród zainteresowanych pakietem 70% akcji o wartości ok. 10 mld zł znaleźli się m.in.: państwowy PKO BP, należący do włoskiego UniCredit Grup Pekao SA, skandynawska Nordea (w Polsce obecna już poprzez Nordea Bank Polska), włoski bank Intesa Sanpaolo, brytyjski HSBC, rosyjski Sbierbank oraz amerykański fundusz private equity Apax Partners. Krótka lista inwestorów ma być gotowa w połowie lipca. Irlandzki rząd oczekuje wyboru nowego właściciela banku najpóźniej we wrześniu.

Jak donosi „Puls Biznesu” pod młotek może pójść również Polbank, oddział greckiego Eurobanku EFG. Rodzina Latsisów, głównych udziałowców greckiego Eurobanku EFG, według informacji gazety jest zainteresowana sprzedażą Polbanku. Greccy miliarderzy Latsisowie chcą się skoncentrować na operacjach w Grecji (ich aktywa szacowane są przez magazyn „Forbes” na 5,3 mld USD, co w tegorocznej edycji dało im 144 miejsce). Pogłoskom o planach sprzedaży zdecydowanie zaprzecza Eurobank EFG: „Nie tylko nie zamierzamy wycofywać się z Polski, ale planujemy umocnić tutaj naszą pozycję.” – mówi Byron Ballis, wiceprezes banku.

Wkrótce mogą znacząco wzrosnąć koszty zaciągnięcia kredytów na zakup sprzętu AGD lub samochodów – przestrzega „Rzeczpospolita”. Obecnie opłaty i prowizje nie mogą przekroczyć 5% wartości pożyczki (choć część banków obchodzi to ubezpieczeniami). Rządowy projekt zmian ustawy o kredycie konsumenckim proponuje znieść ten limit. Mogą wzrosnąć nie tylko prowizje, ale także może pojawić się opłata za wcześniejszą spłatę kredytu. Jej wysokość sięgnie nawet 1% kwoty spłaconej przed terminem. Projekt zakłada też wzrost maksymalnej wysokości kredytu konsumenckiego z obecnych 80 do 255 tys. zł. Wprowadza także obligatoryjne formularze informacyjne, obowiązujące w całej UE, które będą dokładnie informowały klienta o wszystkich kosztach.

Allianz Bank chce oferować kredyty mieszkaniowe w euro, obecnie pożycza tylko w złotych. Jest w trakcie negocjacji z właścicielem. „Polskie banki mają wystarczająco kapitału by sprostać ryzyku związanemu z silnym wzrostem kursu szwajcarskiego franka.” – powiedział dla „PB” Andrzej Stopczyński, dyrektor pionu nadzoru bankowego w KNF. Dodał przy tym, że „obecna sytuacja pokazuje, iż kredyty w walutach obcych nie powinny być masowym produktem”. Raiffeisen Bank Polska otrzymał zgodę KNF na otwarcie biura maklerskiego.

Wyniki testu wytrzymałości największych niemieckich banków zostaną opublikowane w drugiej połowie lipca – zapowiedział Bundesbank. Wysokiej rangi bankier, na którego powoływał się niedawno „The Financial Times”, przewiduje, że wyniki testu wytrzymałości wskażą iż 2 do 4 z 16 największych niemieckich banków może potrzebować dodatkowego kapitału.

Eksperci krajów członkowskich oraz eurodeputowani osiągnęli porozumienie w sprawie ograniczenia od przyszłego roku premii dla bankierów – podał w środę Parlament Europejski. Kompromis zakłada, że odpowiedzialni za transakcje finansowe w bankach traderzy będą dostawali najwyżej 60% premii natychmiast, zaś na co najmniej 40% będą musieli poczekać trzy lata. W ten sposób wypłata zostanie uzależniona od długoterminowego ryzyka transakcji (a nie korzystnych krótkoterminowych spekulacji). W przypadku szczególnie wysokich premii odsunięta w czasie ma być wypłata co najmniej 60%. Połowa premii ma być wypłacana w gotówce, zaś pozostała część w akcjach. Ograniczeniu mają też podlegać podstawowe wynagrodzenia, a także dodatkowe plany emerytalne dla bankierów.

Natomiast Europejski Bank Centralny podał, że banki komercyjne wystąpiły o 3 miesięczne pożyczki warte 131,9 mld euro. To znacznie mniej, niż spodziewali się analitycy. Wielkość zapotrzebowania na środki analitycy uznawali za test kondycji sektora bankowego, a także poszczególnych banków. O 3 miesięczne pożyczki EBC starały się wyłącznie banki nie mogące zdobyć finansowania na rynku międzybankowym. Pozostałym się to nie opłacało, ponieważ pożyczka EBC oprocentowana jest powyżej EURIBOR-u, stawki płaconej na rynku międzybankowym.

Oprac. na podst. „Puls Biznesu”, PAP, „Rzeczpospolita”, PRnews.pl. Autorzy raportu są analitykami Gold Finance. Powyższy tekst jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. Jakiekolwiek decyzje podjęte na podstawie powyższego tekstu podejmowane są na własną odpowiedzialność

Mogą Cię również zainteresować