Ranking superkomputerów TOP500

przez Marek Wyrzychowski, źródło: AMD

Podczas odbywającej się kilka dni temu w Hamburgu konferencji Supercomputing Conference ogłoszono, że na szczycie rankingu superkomputerów TOP500 wciąż znajduje się Cray XT5 Jaguar.

Jest to układ bazujący na sześciordzeniowym procesorze AMD Opteron zbudowany z prawie ćwierć miliona rdzeni, a jego moc obliczeniowa wynosi 1,75 petaflopa na sekundę.

Superkomputer Jaguar
Superkomputer Jaguar

Wśród dziesięciu najszybszych komputerów, znajdują się jeszcze trzy oparte na rozwiązaniach AMD: na trzecim miejscu Roadrunner (IBM, system hybrydowy pracujący na procesorach AMD Opteron z serii 6000, Los Alamos National Laboratory, USA, na czwartym Kraken XT5 (Cray, Uniwersytet w Tennessee, USA) oraz na siódmym Tianhe-1 (system hybrydowy używający grafiki ATI Radeon™, National SuperComputer Center, Tianjin, Chiny).

W rankingu TOP500 znajduje się także 47 dodatkowych systemów, które wykorzystują produkty AMD. Są wśród nich superkomputery takich firm, jak: Appro, ClusterVision, Dawning, Dell, Fujitsu, Hitachi, HP, Koi Computers, Penguin Computing i Sun.

Kluczowe fakty:

W grupie 500 najszybszych komputerów na świecie, 51 bazuje na rozwiązaniach AMD. Moc obliczeniowa technologii opartych na produktach AMD, które znajdują się w grupie TOP10, wynosi 4,2 petaflopa. Firma Cray ogłosiła szereg kontraktów, które będą realizowane w oparciu o superkomputer nowej generacji Cray XE6™ bazujący na procesorze AMD Opteron™ z serii 6100. Będzie on posiadał możliwości skalowania do ponad miliona rdzeni. Technologie AMD wykorzystywane są nie tylko w superkomputerach, których używa się na uniwersytetach i w narodowych laboratoriach, ale także w przemyśle (np. inżynieria, finanse, IT). Systemy oparte na rozwiązaniach AMD wykorzystują m.in. USA, Chiny, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria, Norwegia oraz Finlandia.

Mogą Cię również zainteresować