„Przedsiębiorstwo Przyszłości” – rusza I edycja programu

przez Piotr Hoffmann

26 sierpnia br. oficjalnie zainaugurowana zostanie I edycja Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Certyfikacji Firm „Przedsiębiorstwo Przyszłości”, którego współorganizatorem jest Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Program „Przedsiębiorstwo Przyszłości” to inicjatywa środowisk naukowych, mająca na celu wyróżnianie i promowanie najnowocześniejszych polskich firm, które inwestują w innowacje, efektywnie zarządzają zasobami ludzkimi, są kreatywne, twórcze oraz zapewniają rozwój swojego kapitału intelektualnego. Zgłoszenia firm w I edycji programu przyjmowane będą do 15 listopada 2013 roku.

W Programie „Przedsiębiorstwo Przyszłości” mogą wziąć udział firmy wszystkich branż, które cechują się innowacyjnością i nowatorskim podejściem do zarządzania zasobami ludzkimi. Firmy te zostaną ocenione przez komisję ekspertów złożoną z naukowców zatrudnionych w wybranych polskich uczelniach (m.in. na Uniwersytecie Śląskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim). Komisji przewodniczy prof. Dariusz Rott, członek Prezydium Rady Głównej Nauk i Szkolnictwa Wyższego. Rezultatem oceny dokonanej przez ekspertów będzie przyznanie firmom spełniającym kryteria programu certyfikatów i znaków jakości „Przedsiębiorstwo Przyszłości”. Gala Finałowa projektu, połączona z wręczeniem certyfikatów wyróżnionym firmom i promocją ich osiągnięć, odbędzie się w marcu 2014 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

ReklamaReklama

– Przedmiotem oceny komisji będzie poziom innowacyjności firm oraz jakość, efektywność i oryginalność działań przedsiębiorstw w dziedzinie zarządzania ludźmi i kapitałem intelektualnym: wiedzą, talentami, umiejętnościami i kompetencjami pracowników. Eksperci zbadają również aktywność firm w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu, a w szczególności działalność na rzecz rozwoju edukacji i kultury w otoczeniu zewnętrznym przedsiębiorstw – informuje Grażyna Kaczmarczyk, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

– Uzyskanie przez firmę godła „Przedsiębiorstwo Przyszłości” pomoże wzmocnić lub wykreować jej wizerunek na bazie takich atutów, jak innowacyjność, nowoczesność, kreatywność czy odpowiedzialność społeczna. Najważniejszy jest jednak aspekt merytoryczny naszego programu. Po zakończeniu procedury certyfikacyjnej każda firma uczestnicząca w projekcie otrzymuje od ekspertów informację zwrotną na temat jakości swoich działań w dziedzinie będącej przedmiotem certyfikacji. Dzięki temu może podnosić jakość, skuteczność i efektywność własnej strategii zarządzania, zgodnie z zaleceniami audytorów, reprezentujących świat nauki. Ideą dokonywanej przez nas akredytacji jest nie tylko dokonanie oceny firmy, będącej podstawą przyznania lub odmowy przyznania certyfikatu, ale przede wszystkim inicjowanie działań projakościowych – tłumaczy Grażyna Kaczmarczyk.

Każdą firmę uczestniczącą w programie oceni niezależnie od siebie dwoje ekspertów – członków komisji certyfikacyjnej. Recenzenci mogą przyznać uczestnikowi programu od 0 do 60 punktów rankingowych. Certyfikat „Przedsiębiorstwo Przyszłości” otrzymają firmy, które w procedurze certyfikacyjnej uzyskają co najmniej 70 punktów na 120 możliwych.  

– Ocena firm dokonana zostanie na podstawie wielu kryteriów, przede wszystkim w oparciu o dane jakościowe. Przeprowadzając akredytację, komisja wykorzystuje m.in. informacje przekazane przez przedsiębiorstwa, informacje środowiskowe, dane GUS, dane organizacji pracodawców itp. Eksperci mogą też odbywać wizyty audytorskie w certyfikowanych firmach, które pozwalają pozyskać dodatkowe informacje, np. w toku bezpośrednich spotkań z przedstawicielami kadry zarządzającej lub pracownikami – tłumaczy Kamila Ruta, przewodnicząca Rady Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Program „Przedsiębiorstwo Przyszłości” przygotowany został jako program wieloletni, organizowany cyklicznie, raz w roku. – W obecnej sytuacji gospodarczej, tj. w warunkach kryzysu finansowego, globalnych wyzwań biznesowych oraz gospodarki wiedzy, innowacje są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a strategie zarządzania zakładające ich priorytetową rolę wydatnie pomagają w osiąganiu sukcesu na rynku. Nasza fundacja od kilku lat zajmuje się promowaniem inicjatyw służących rozwojowi innowacyjności i nowoczesnych metod zarządzania wiedzą oraz budowaniu gospodarki opartej na kapitale intelektualnym. Staramy się także integrować środowiska nauki i biznesu. Program „Przedsiębiorstwo Przyszłości” stanowi jedną z form realizacji tego celu – przekonuje Halina Przeniosło, członek zarządu fundacji.

Program „Przedsiębiorstwo Przyszłości” realizowany jest przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz Agencję PRC. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem sprawują: Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Fundacja Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, prof. dr hab. Marek Ziółkowski, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Cyfryzacji, Innowacyjności i Przedsiębiorczości, prof. dr hab. inż. Jan Kaźmierczak, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnego Rynku, Michał Jaros, Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Wiedzą, Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. „Network Magazyn” objął ten projekt patronatem medialnym.

Szczegółowe informacje na temat programu, a także regulamin i druk zgłoszenia dla firm, dostępne są na stronie internetowej www.przedsiebiorstwo-przyszlosci.pl

Mogą Cię również zainteresować