Research Paper About The Brain Autobiographisches Essay Format Dissertation Ethical Leadership Theories Ville Lavaltrie Evaluation Essay Umass Thesis Download Sample Cover Letters For Sports Management

Początek wiosny. Dobry czas na zakupy

przez Szymon Baranowski

Wydłużająca się zima powoduje, że ludzie z jeszcze większym utęsknieniem wyczekują założenia wiosennych, bardziej kolorowych i lekkich ubrań. Początek wiosny, to przecież także idealny moment na odświeżenie garderoby…

źródło: flickr.comźródło: flickr.com

– W kwietniu rozpoczynają się wyprzedaże międzysezonowe, dlatego można już wtedy kupić ubrania z kolekcji wiosenno-letniej przecenione nawet o 50% – podkreśla Agnieszka Nizio, dyrektor centrum handlowego 3 Stawy w Katowicach. Na ulicach polskich miast ciągle królują stonowane kolory. Niesprzyjająca aura spowodowała, że odwlekliśmy moment wyciągnięcia z szafy wiosennych ubrań. Jednak wiosna może uderzyć w każdej chwili, dlatego warto już teraz przygotować się do wyższych temperatur.

– Middle season to ciągle dość nowe zjawisko w polskich centrach handlowych – informuje Agnieszka Nizio. – Polscy klienci korzystają z niego od kilku lat, a początek wiosny to właśnie jeden z okresów w roku kiedy możemy kupować rzeczy na międzysezonowych wyprzedażach.

– Każda pora jest dobra na odświeżenie garderoby, ale tak to już jest, że wiosną mamy więcej zapału i chęci do zmian – zauważa Katarzyna Zatwarnicka, stylistka ColorSens. – Zmęczeni zimą i panującą wokół szarością, tęsknimy do kolorów, mamy też więcej energii i silniejsze postanowienie zmiany czegoś w swoim wyglądzie lub garderobie.

– Wiosna to czas odnowy i przede wszystkim chęci zrzucenia ciężkich puchowych płaszczy – mówi osobista stylistka, Patrycja Michalak. – Warto zatem wykorzystać ten czas na wprowadzenie zmian do swojego stylu i odświeżenie szafy. Zwłaszcza, że tegoroczne wiosenne trendy stawiają na kolor.

Rewolucja czy ewolucja?

Jeżeli zdecydujemy się na radykalną zmianę swojego stylu, to musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: kupujemy wszystko na raz, czy może dokonujemy zmiany mniejszymi krokami. – Coraz popularniejsze stają się linie międzysezonowe, którą są uzupełnieniem większych kolekcji – zauważa Nizio. – Klienci ciągle chcą nowości, dlatego wiele marek decyduje się wystawiać nowe kolekcje mniejszymi partiami. Warto rozłożyć swoje plany zakupowe na dłuższy okres czasu. Wtedy na pewno ,,upolujemy” więcej okazji – doradza dyrektorka katowickiego centrum.

– Wszystko oczywiście zależy od zawartości garderoby i możliwości finansowych. Zazwyczaj nie ma potrzeby wymiany całej garderoby. Warto pamiętać o podstawowej zasadzie zakupów, która brzmi: „kupuj zestawami” – doradza Katarzyna Zatwarnicka. – Jeżeli się do niej stosujemy, to raczej nie potrzebujemy odzieżowej rewolucji. Pamiętajmy, że wiele trendów „żyje” dłużej niż jeden sezon – np. koronki, pastele, motywy zwierzęce lub kwiatowe – wymienia personal shopper.

Jeżeli nie przepadamy za zakupami, ale jednocześnie chcemy nabyć coś nowego, to bardzo pomocne może być zrobienie listy rzeczy, które chcemy kupić.

– To zaoszczędzi nam czas i niepotrzebne bieganie po omacku do kolejnych sklepów – wymienia zalety Patrycja Michalak. – Jeśli natomiast zakupy są dla nas przyjemnością warto już teraz pokusić się o zakup odzieży nawet z wyprzedaży zimowych, które obfitują w tzw. ,,bejziki”, czyli ubrania uniwersalne. Podczas wyprzedaży można wyłowić naprawdę ciekawe rzeczy za małe pieniądze, jednak wymaga to cierpliwości i buszowania wśród stosów odzieży. Pamiętajmy także o zdrowym rozsądku i nie kupujmy na zapas. Nie ma sensu już teraz kupować ubrań na całe lato – przyznaje Patrycja Michalak.

Must have tej wiosny

Tegoroczne kolekcje wiosenno-letnie przynoszą ze sobą kilka nowych trendów, jednak wiele fasonów i kolorów z ubiegłych sezonów, będzie modnych także wiosną i latem 2013.

– Trendy powinny pozostać daleko w tyle, najważniejsza jest oryginalność i wierność sobie, swojemu stylowi – przekonuje Michalak. – Natomiast jeśli chcemy pójść w stronę trendów to postawmy na mocny neonowy akcent w dodatkach. W tym sezonie warto dosłownie ,,zabłysnąć”, dlatego, że modne są rzeczy o srebrnej kolorystyce. Ciekawym rozwiązaniem są również transparentne dodatki np. przejrzysta torebka. Dla osób lubiących klasykę projektanci zaproponowali zestawienia bieli z czernią, które będą hitem tej wiosny – podsuwa pomysły stylistka.

– Obecnie możemy wybierać spośród tak wielu różnorodnych trendów, że z pewnością każdy jest w stanie odnaleźć coś dla siebie – uważa Zatwarnicka. – Myślę jednak, że najważniejsze to poznać najlepsze dla swojego typu urody kolory i mocne strony własnej sylwetki. To pozwoli nam odkryć swój styl, a co za tym idzie także ubrania, w których będziemy czuć się atrakcyjnie, pewnie i komfortowo – zaznacza stylistka ColorSens.

Nowe trendy w tym roku, to przede wszystkim wzory Op atr, motyw szachownicy oraz paski pionowe i poziome, najlepiej czarne i białe. Nowości kolorystyczne, to przede wszystkim cytrynowa żółć i kobalt. W sklepach pojawiło się także wiele spodni we wzory oraz spodni o nietypowej długości 7/8. Obok prostych krojów warto pomyśleć o rzeczach bardziej wyrazistych np. z falbanami przy dekolcie i rękawach.

– Modne są także ażurowe dodatki np. torebki lub buty z motywem wycinanym laserowo. W przypadku torebek raczej staramy się je dopasować do ubrania, a nie do butów – radzi Zatwarnicka. – Do łask wracają buty w szpic oraz buty na słupku. Warto pomyśleć także o zaopatrzeniu się w dużą i wyrazistą biżuterię. Ciągle modne będą także pastele, koronki, motywy zwierzęce i kwiatowe – trendy z poprzednich sezonów.

Mogą Cię również zainteresować