Voyages De Scarmentado Resume How To Write A Tok Essay Conclusion Book Publishing Case Study Term Paper About Computer Literacy Top Logistics Manager Resume

Pieniądze albo pliki. Wymuszenia na bazie kryptowalut

przez Adam Struzik

Dostęp do wirtualnej waluty bitcoin sprawił, że „biznes” opierający się na wymuszaniu okupów w internecie (ransomware) dobrze prosperuje, rozwija się i przynosi spore dochody. F-Secure Labs ostrzega decydentów i rządy całego świata…

Według raportu State of Cyber Security 2017 w roku 2012 istniała tylko jedna rodzina ransomware’u. W 2015 roku było ich już 35, a w roku 2016 aż 193. F-Secure Labs ostrzega, że jeśli rządy nie zdelegalizują anonimowego źródła finansowania, ten wzrost będzie ograniczony tylko możliwościami nabywania bitcoina przez konsumentów.

Bitcoin przetrwał i dobrze prosperował podczas poprzedniej prezydenckiej kadencji w Stanach Zjednoczonych – mówi Sean Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa w F-Secure. – Jeśli nowa administracja USA zdecyduje się uderzyć we wszystkie źródła potencjalnie nielegalnych płatności, rozwój ransomware’u może zostać powstrzymany. W przeciwnym razie oczekujemy, że liczba nowych rodzin złośliwego oprogramowania odkrytych w 2017 roku ponownie wzrośnie i to co najmniej dwukrotnie – dodaje Sullivan.

Zmiany dotyczące Bitcoinów – lekarstwo na ransomware

Chińskie firmy dokonały znacznych inwestycji w ogromne farmy serwerów potrzebne do pozyskiwania cyfrowej waluty. W rezultacie, według analizy przeprowadzonej dla New York Timesa* – 42% wszystkich zeszłorocznych transakcji z wykorzystaniem bitcoina miało miejsce na giełdach chińskich. Sean Sullivan zauważa, że Shanghai Composite Index, jeden z czołowych chińskich indeksów giełdowych, jest częściowo skorelowany ze wskaźnikiem cen bitcoina.

– Dopóki chińscy urzędnicy mają wgląd w aktywność na lokalnych rynkach dzięki technologii blockchain, prawdopodobnie nie będą mieli motywacji finansowej, żeby w jakikolwiek sposób ograniczać rynek bitcoina – mówi Sullivan. – Z kolei rząd Stanów Zjednoczonych nie wykazuje większego zainteresowania inwestycją w zalegalizowanie wirtualnej waluty. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd USA odmówiła rejestracji funduszu notowanego na giełdzie bitcoina z powodu „obaw o potencjalne oszustwa lub manipulacje na tym rynku”**.

Administracja Donalda Trumpa może argumentować, że anonimowość bitcoina wspiera zarówno handel narkotykami, jak i międzynarodowy terroryzm czyli przestępstwa, które wielokrotnie wykorzystywano do uzasadnienia nowych uprawnień przyznawanych amerykańskim organom ścigania. Rząd Stanów Zjednoczonych może nawet zidentyfikować ransomware jako zagrożenie dla konsumentów, branży opieki zdrowotnej i samorządów, obok rosnącego ryzyka cyberwymuszeń związanych z urządzeniami internetu rzeczy.

Mała zmiana, duża różnica

Urzędnicy amerykańscy i europejscy mogliby znacznie ograniczyć dostępność bitcoina poprzez wprowadzenie prostej zmiany. Wystarczyłoby nakazać przypisanie fizycznych adresów do kont na giełdach bitcoina. Obecnie konto bitcoin na niezależnym rynku można otworzyć w ciągu kilku minut. Nowe regulacje wymagałyby przesłania tradycyjną pocztą kodu aktywacyjnego niezbędnego do otwarcia konta. Choć nie wpłynęłoby to na cyberprzestępców operujących z Rosji i Chin, to znacznie ograniczyłoby rentowność ataków.

Rodziny ransomewareRodziny ransomeware

– Giełdy bitcoina z pewnością nie byłyby zachwycone takim rozwiązaniem. Zważywszy jednak na setki milionów dolarów, które przestępcy wymuszają co kilka miesięcy, wydaje się to rozsądne – mówi Sullivan. – Bez wprowadzenia takich lub podobnych ograniczeń liczba nowych rodzin ransomware’u będzie nadal rosnąć w szybkim tempie. Kluczową rolę odegra czas. Waluta ethereum***  zmierza teraz w podobnym kierunku, co bitcoin****. Jeśli rządy nie opracują strategii postępowania z cyfrowymi walutami, będzie coraz gorzej – podsumowuje Sullivan.

Bitcoin Friction Is Ransomware’s Only Constraint – badania Seana Sullivana dotyczące „obsługi klienta” dotkniętego przez ransomware z rodziny Spora pokazują, że cyberprzestępcy prowadzą działalność zbliżoną do prawdziwych firm. Choć terminy płatności są elastyczne, metoda zapłaty nie podlega negocjacjom – musi to być bitcoin.

* Źródło: https://www.nytimes.com/2016/07/03/business/dealbook/bitcoin-china.html

** Źródło: https://www.nytimes.com/2017/03/10/business/dealbook/winkelvoss-brothers-bid-to-create-a-bitcoin-etf-is-rejected.html

*** Źródło: https://kingpassive.com/what-is-ethereum/

**** Źródło: https://coinmarketcap.com/currencies/ethereum/

Mogą Cię również zainteresować