źródło: www.flickr.com źródło: www.flickr.com

Najważniejsza instytucja, która zajmuje się dzieleniem funduszy unijnych dla firm – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, w tym roku zorganizuje 12 konkursów o dotacje ze środków UE. Jest to prawie trzy razy mniej niż w roku ubiegłym. Fundusze unijne dla przedsiębiorców na lata 2007-2013 są już na wyczerpaniu, a ten rok będzie ostatnim, w którym firmy będą mogły po nie sięgnąć.

Ma to swoje odzwierciedlenie w kwotach, które planuje rozdzielić PARP. Według szacunków PARP podzieli ok. 1,6 mld zł. To znacznie mniej niż w latach poprzednich. Wartość dotacji, które zostały rozdysponowane wśród firm w 2010 roku, przekroczyła 5 mld zł. Natomiast dwa lata temu tylko na jeden rodzaj wsparcia – granty na inwestycje w najnowsze światowe technologie – agencja przeznaczyła aż 4 mld zł.

Pierwsze konkursy w PARP ruszą już pod koniec tego miesiąca. Będą to nabory na dotacje, które do tej pory nie cieszyły się rekordowym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. Dlatego też będą one miały charakter otwarty. To oznacza, że zainteresowane firmy będą mogły składać wnioski do końcu roku lub do momentu, kiedy skończą się pieniądze.