Obostrzenia przy wpłatach na PFRON

przez Piotr Hoffmann

Pracodawca będzie mógł obniżyć wpłaty na PFRON, jeżeli zakupi usługę od firmy zatrudniającej osoby ze schorzeniami szczególnymi. Nowe przepisy znacznie zawężą krąg pracodawców uprawnionych do wystawienia ulgi.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Wraz z dniem 1 stycznia br. zmieniły się zasady obniżania wpłat, jakich muszą dokonywać firmy, które nie zatrudniają osób niepełnosprawnych. Znacznie trudniej będzie im uzyskać ulgę we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Takie wnioski płyną z ustawy z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która weszła w życie wraz z początkiem tego roku.

Przewiduje ona, że wpłaty do PFRON ulegają obniżeniu z tytułu zakupu usługi lub produkcji pracodawcy zatrudniającego co najmniej 25 pracowników, który osiąga co najmniej 30% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, jeśli są niewidome, psychicznie chore, upośledzone umysłowo, mają całościowe zaburzenia rozwojowe lub chorują na epilepsję.

W wyjątkowych przypadkach firma może zmniejszyć wpłaty w 2011 r. na warunkach obowiązujących przed zmianą przepisów. Nowela przewiduje, że jeśli przed 1 stycznia 2011 r. pracodawca nabył prawo do obniżenia wpłat, może uzyskaną ulgę wykorzystać w ciągu 12 miesięcy, licząc od dnia otrzymania informacji o kwocie obniżenia. Z wpłat na PFRON zwolnieni są pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6%. Firmy, które nie spełniają tego wymogu muszą dokonywać miesięcznych wpłat na fundusz.

Mogą Cię również zainteresować