Essay Much Ado About Nothing The Forgotten Cattle King Summary Michael Phelps Research Paper Itil Experience Resume 250 Words Example Essay About My Mother

Nowy sposób złodziei samochodowych

przez Katarzyna Wagner

Wysyłanie smsów podczas jazdy samochodem znacząco nas rozprasza i jednocześnie jest bardzo niebezpieczne dla nas samych, jak i dla całego otoczenia. Jednak teraz dochodzi jeszcze jeden problem…

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Mianowicie hakerzy wynaleźli sposób na otwarcie zamku i odpalanie silnika samochodu jedynie za pomocą wysłania wiadomości sms. Nowoczesne samochody wyposażone są w niezliczoną ilość urządzeń elektronicznych. Alarm antywłamaniowy, system GPS, to tylko zaledwie garstka urządzeń, które dzięki podłączaniu do sieci komórkowych mogą być sterowane na odległość. Takie rozwiązanie ułatwia obsługę samochodu, ale jednocześnie otwiera możliwości włamania się do pojazdu za pomocą komputera.

Informatycy z iSEC Parnters zademonstrowali jak za pomocą wiadomości wysłanej z laptopa rozbrajają system alarmowy, a następnie odpalają silnik samochodu Subaru Outback. Prezentacja udowodniła, że wiadomości sms mogą być czymś więcej niż sprawnym sposobem komunikowania się znajomych. Jak wynika z przeprowadzonego badania, urządzenia samochodowe są bezbronne w obliczu tak przeprowadzonego ataku, gdyż nie posiadają możliwości odmowy przyjęcia wiadomości. Wiadomość może zostać zablokowana jedynie z poziomu operatora sieci komórkowej.

Większość alarmów samochodowych i systemów GPS posiada przydzielony numer telefoniczny, którego odszyfrowanie umożliwia przejęcie pojazdu bez wiedzy właściciela. Wspomniane numery powinny być znane jedynie operatorom danych urządzeń, aczkolwiek nie można wykluczyć przejęcia ich przez osoby trzecie. Odkrycie informatyków napawa niepokojem, gdyż pokazuje jak bezbronne na ataki z zewnątrz mogą być urządzenia kontrolowane bezprzewodowo.

Mogą Cię również zainteresować