Pentax Optio WG1 oraz Optio WG1-GPS to nowe kompakty oferowane przez firmę Hoya, producenta aparatów Pentax. Jest to propozycja dla miłośników ekstremalnych wyzwań. Aparaty Pentaxa umożliwiają fotografowanie podwodne nawet do 2 godzin, przy maksymalnym zanurzeniu do 10 metrów. Ponadto są odporne na mocne uderzenia. Według specyfikacji podanych przez producenta powinny wytrzymać upadek z wysokości 1,5 metra oraz nacisk do 100 kg. Niestraszne są im również ekstremalne temperatury od -10 do 45 stopnia Celsjusza.

Dodatkową funkcją w aparacie Optio WG1-GPS jest wbudowany GPS, umożliwiający zlokalizowanie, gdzie zdjęcie zostało wykonane na podstawie zapisanej w historii pliku informacji. Dzięki temu bez problemu możemy załadować nasze zdjęcia na mapie Google Earth.

Zarówno Optio WG1 jak i WG1-GPS mają gumowo-aluminiową obudowę, 14 megapikselową matrycę CCD, 5 krotny zoom optyczny (odpowiednik 28-140 mm). Aparaty rejestrują również filmy HD (1280 × 720 pikseli). Fotografie oraz filmy obejrzymy na 2,7 calowym wyświetlaczu LCD o rozdzielczości 230 tyś punktów. Ciekawostką jest cyfrowy mikroskop umożliwiający uzyskanie wyjściowego zdjęcia z 6 krotnym powiększeniem obiektu. Optio WG1 będzie dostępny w trzech kolorach: czarnym, niebieskim i purpurowym, a model Optio WG1-GPS w kolorach srebrnym oraz zielonym.