Sex And Sex Prostitutes In Gdansk Gratis nettsteder for tilfeldig sex rogaland Slim etter eggløsning hvor mye blod har et vont menneske Gratis annonser norge damer med store pupper

Niewidzialny materiał

Metamateriały, bo o nich mowa, są wytworzone sztucznie i mają własności nie występujące naturalnie. Cechuje je ujemny współczynnik załamania światła. Jak to jest możliwe?

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Ano właśnie sekret tkwi w ujemnym załamaniu światła. Normalnie mamy do czynienia ze zjawiskiem refrakcji, czyli zmianą kierunku rozchodzenia się fali. Ujemny współczynnik refrakcji pozwala na pokonanie ograniczeń optyki! Można np. budować układy optyczne o rozdzielczości mniejszej od długości fali. Tak więc tworzy się materiał, który nałożony na jakikolwiek obiekt spowoduje, że zakrzywione fale świetlne ominą go, a następnie wrócą na poprzedni tor. Oznacza to, że wtedy obiekt stanie się niewidzialny.

Poza tym inne zastosowania tego metamateriału to możliwość budowania soczewek o rozdzielczości 10-krotnie większej niż najlepsze istniejące obecnie. Kolejnym zastosowaniem metamateriałów będą panele słoneczne o wydajności kilkakrotnie lepszej niż te, których się używa dziś. Dodatkowo wynalazek może zrewolucjonizować także komputery, pozwalając na budowę komputerów fotonowych, w przypadku których do przenoszenia danych wykorzystywane będzie… światło.

Jak powstał ten rewolucyjny metamateriał? Do tej pory próby opierały się na bazie srebra i złota. Kluczem do sukcesu było zastąpienie ich azotkiem tytanu i tlenkami aluminium. Prace prowadził zespół pod kierownictwem prof. fizyki i inżynierii materiałowej Harry’ego Atwatera z California Institute of Technology i prof. inżynierii informatycznej Alexandry Boltassevej z Purdue University. Jeśli właściwości materiału się potwierdzą, badacze mają Nobla w kieszeni, a my kolejny przełom w naszych dziejach.

Mogą Cię również zainteresować