Nienajlepszy okres dla firm tradycyjnych?

przez Maciej Badowski

Po przeanalizowaniu przez D&B Poland 270 tys. polskich firm tradycyjnych okazało się, że aż 54% jest w złej lub bardzo złej kondycji finansowej. Pozostałe 46% jest w kondycji dobrej lub bardzo dobrej.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Bardzo źle prezentuje się sytuacja w branży budowlanej. Przez cały 2010 rok kwota opóźnionych płatności oraz zaległości w tej branży przekroczyła 2 mld zł. Jednak najgorzej rzecz się ma z producentami odzieży. Aż 73% z nich jest w fatalnej kondycji, to o 2 pkt. procentowe więcej niż w roku 2009. Niewiele lepiej jest w przypadku producentów żywności oraz wyrobów chemicznych.

Na równoległym biegunie znajdują się branże, w których sytuacja się poprawiła, w niektórych nawet znacząco. Tak się stało w dużej części firm zajmujących się świadczeniem usług zdrowotnych oraz naprawą pojazdów samochodowych. Poprawa dotyczy również sklepów spożywczych. W tych branżach przeważają przedsiębiorstwa, które są w dobrej kondycji.

Zdaniem D&B Poland oczekiwania na najbliższe miesiące nie są jednak optymistyczne. Firmy obawiają się negatywnego wpływu podniesienia stawki VAT do 23%. Wiele sieci handlowych, nie chcąc zniechęcać klientów, wzięło podwyżkę na siebie i nie podnosi cen, co zapewne będzie miało negatywny oddźwięk na ich kondycję finansową.

Mogą Cię również zainteresować