Pc Support Specialist Resume Sample English Creative Essay Helping Someone Custom Definition Essay Writer Sites Ca Case Study On Scheduled Caste

Nastroje w polskich firmach

przez Marek Wyrzychowsk

Większość firm z sektora MSP liczy na wzrost sprzedaży i zysków w tym roku. Jednak nie przełoży się to na zwiększenie zatrudnienia. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez CBOS na zlecenie PKPP „Lewiatan”.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Jak zapewnia Lewiatan, jest to największe badanie kondycji małych i średnich przedsiębiorstw. Swoim zasięgiem objęło aż 1500 polskich firm. Zdaniem przedsiębiorców bieżący rok będzie zdecydowanie lepszy niż poprzedni. Zwiększyła się do 33% liczba przedsiębiorstw, które prognozują wzrost sprzedaży. Na zwiększenie zysków liczy 31,4% natomiast na zwiększony udział w rynku ma nadzieję 23,3% firm. Zdaniem ekonomistów z PKPP Lewiatan, w dużej mierze jest to efekt stale rosnącego popytu. Jednak z drugiej strony takie nastroje spowodowane są umiejętnym zarządzaniem kosztami. Małe i średnie firmy w okresie kryzysu nauczyły się przewidywać i działać wyprzedzająco.

Niestety jest też druga strona medalu. Liczba małych i średnich firm, które zwiększą inwestycje, będzie w 2011 roku mniejsza niż w roku wcześniejszym. W największym stopniu spadnie zainteresowanie inwestycjami zwiększającymi moce wytwórcze, szczególnie w małych firmach. Jednak chętniej niż w zeszłym roku przedsiębiorstwa będą wypuszczać na rynek nowe produkty.

Do zwiększenia zatrudnienia w tym roku przyznaje się zaledwie 13,6% małych i średnich przedsiębiorstw. Najmniej zainteresowane wzrostem zatrudnienia są mikrofirmy. Nowych pracowników przyjmie tylko co ósma z nich. Wzrost zatrudnienia planuje natomiast co czwarta średnia firma. Wzrost wynagrodzeń obejmie trochę ponad 30% wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw. Ponieważ firmy wolą dać wyższe wynagrodzenie, zapłacić za nadgodziny, niż zwiększać zatrudnienie.

Mogą Cię również zainteresować