Głównym atutem tego nietuzinkowego roweru jest bardzo wygodne siedzisko, które – jak widać na załączonym zdjęciu – przypomina samochodowy fotel. Jest ono wykonane ze skóry w dwóch kolorach i można je regulować na dwóch płaszczyznach. Wyposażono je również w amortyzację. Projektant pragnie tymi luksusami przykuć uwagę kierowców i przekonać ich do zdrowszego oraz bardziej ekologicznego sposobu dojeżdżania do pracy.

Sam fotel to jednak nie wszystko. Również pozycja jazdy zbliżona jest do warunków panujących w kabinie pojazdu. Siedzisko usytuowane jest na tej samej wysokości, a pedały znajdują się w podobnej odległości, jak te w samochodzie.

AutoVelo posiada silnik elektryczny napędzający tylne koło. Rowerzysta nie musi jednak z niego korzystać. Są również standardowe pedały połączone z przednim kołem. Koncepcja Erica Stoddarda wygrała pierwszą nagrodę w tegorocznej edycji konkursu Bicycle Design na wystawie 2010 Taipei Cycle Show. Może dzięki temu projekt wejdzie w życie i ujrzy światło dzienne.