Sample Of Resume For Ojt It Students American Dream Essay Ideas For Othello Top Mba Essay Ghostwriters Websites Examples Of Analysis Essay 11 Modelos De Curriculum Vitae Modernos

Nadchodzi era telewizji cyfrowej

przez Piotr Hoffmann

Firmy produkujące sprzęt telewizyjny zacierają ręce, złote żniwa zaczną się już jesienią. Właściciele 14 mln odbiorników niedostosowanych do odbioru sygnału cyfrowego muszą kupić dekodery i urządzenia z wbudowanym tunerem cyfrowym.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Jednak jak prognozują analitycy rynku cen, cyfryzacja telewizji spowoduje konkurencyjną rewolucję na rynku sprzętu telewizyjnego, a to przyczyni się do spadku cen. Zaledwie 30% z ponad 20 mln telewizorów znajdujących się w polskich domach jest dostosowanych do odbioru sygnału cyfrowego. To oznacza, że właściciele pozostałych albo kupią odbiorniki cyfrowe, albo dekodery do odbioru nowego sygnału. Jak szacuje Polski Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego, drugie rozwiązanie będzie popularniejsze.

W najbliższym roku sprzedaż dekoderów umożliwiających odbiór takiego sygnału wzrośnie o 20-35%. Wpłynie na to w dużej mierze planowane rozwiązanie, zgodnie z którym państwo ma partycypować w wydatkach na zakup dekodera. Pomoc finansowa będzie skierowana do najmniej zamożnych obywateli, w tym rencistów i emerytów. Szacuje się tym samym, że urządzenie wybierze około 40% użytkowników. Daje to zapotrzebowanie nawet na 7 mln sztuk dekoderów i obroty z tego tytułu w sklepach na poziomie około 1,4 mld zł.

Boom na dekodery jest oczekiwany zaraz po wejściu w życie ustawy o cyfryzacji, zgodnie z którą 31 lipca 2013 r. zostanie wyłączony system analogowy. Na razie w sklepach handlujących sprzętem RTV sprzedaje się od kilku do kilkunastu dekoderów w miesiącu. Nagły wzrost zainteresowania produktem zwykle powoduje podwyżkę jego ceny. Tym razem jednak, jak uważają eksperci rynku elektronicznego, tak się nie stanie. Można wręcz oczekiwać spadku cen tego rodzaju urządzeń nawet o 20-35%. Wzrośnie także liczba ich producentów, co automatycznie przełoży się na walkę konkurencyjną między nimi, a to najczęściej ma swoje odbicie w cenach. Na obniżenie cen wpłynie także rozwój urządzeń z wbudowanym tunerem cyfrowym. Poza dekoderami na rynku są już dostępne anteny telewizyjne, a na przełomie wiosny i lata mają pojawić się w sprzedaży z taką funkcją odtwarzacze Blu-ray.

Mogą Cię również zainteresować