Modr 1760 Essay Contest Case Study Material Technology Solutions Construction Case Studies Examples With Solutions The Way Of The Peaceful Warrior Book Review

Moda na drapacze chmur

przez Piotr Hoffmann

Najwyższy wieżowiec w Polsce ma stanąć w przyszłym roku we Wrocławiu. Jednak za kilka lat stolicę Dolnego Śląska zdetronizuje Warszawa. Ostatecznie na rekord ma szansę również Kraków, gdzie ma się pojawić najwyższy budynek w Europie.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Na dzień dzisiejszy najwyższym biurowcem w Polsce jest Warsaw Trade Tower w Warszawie, który mierzy 208 metrów. Niedawno wznowiono budowę apartamentowca projektu Daniela Libeskinda, który ma osiągnąć 193 metry wysokości. Nieopodal powstanie Hines Tower liczący 162 metry wysokości. Zaś w kwietniu br. ruszy inwestycja Warsaw Spire na Woli. Z wynikiem 220 m stanie na czele stołecznych budynków.

Wysoko mierzy również Wrocław z projektem apartamentowo-biurowym Sky Tower, który wzniesie się 212 m ponad stolicę Dolnego Śląska. Miał być jeszcze wyższy, ale kryzys dał się we znaki inwestorowi. Na dachu planowany jest taras widokowy. W mieście planowana jest jeszcze jedna wieża o wys. 160 m.

Do wyścigu na wieżowce dołączył też Kraków. Podczas ostatnich targów nieruchomości w Cannes pojawił się projekt budowy dwóch wież po 311 m każda, które byłyby najwyższe w Europie. Kłopot w tym, że władze miasta nie podzielają opinii pomysłodawcy. Ich zdaniem taki obiekt nie przystaje do historycznego kontekstu Krakowa. Pozostałym dużym polskim miastom nie udzielił się entuzjazm na budowanie polskich drapaczy chmur i jak na razie nie stają do wyścigu o miano najwyższego.

Mogą Cię również zainteresować