Młody młodemu nierówny

przez Maciej Badowsk

Obecnie bezrobocie wśród młodych ludzi niezależnie od wykształcenia jest stosunkowo duże. Jednak część z tych osób znajduje pracę. Co sprawia, że niektórzy młodzi ludzie radzą sobie lepiej od innych?

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Amerykańscy badacze z Minnesoty postanowili sprawdzić, co tak naprawdę decyduje o sukcesie zawodowym młodych osób. Udało im się odkryć 3 psychologiczne czynniki, które pomagają młodym osobom w rozpoczęciu i utrzymaniu kariery zawodowej. Mają one decydować o tym, że w przypadku dwóch kolegów ze studiów jeden będzie na wiecznym bezrobociu a drugi świetnie odnajdzie się na trudnym rynku pracy. Jakie to czynniki?

A wiec są to: aspiracje edukacyjne, umiejętność ustalania celów zawodowych oraz aktywność na rynku pracy. Naukowcy przebadali setki historii młodych pracowników z całego świata. Tych, którzy osiągnęli sukces jak i tych, którzy nie są w stanie rozwinąć swojej kariery. Zauważyli, że choć takie elementy życia jak to, gdzie się urodziliśmy czy zamożność rodziny są ważne, to te trzy czynniki są decydujące.

Osoby o wysokich aspiracjach, jasnych celach i wizji tego do czego dążą, które starają się być maksymalnie aktywne na rynku pracy, mają znacznie większe szanse na rozwinięcie kariery. Potrafią podejmować dobre dla ich rozwoju, choć niekiedy trudne decyzje, które stopniowo popychają ich rozwój zawodowy do przodu.

Osoby, które mają niejasne cele zawodowe z reguły mniej zarabiają i dochodzą do niższych stanowisk w pracy. Co ciekawe, wszystkie trzy czynniki są od siebie niezależne. Oczywiście najlepiej, jeśli wszystkie występują jednocześnie, ale nawet przy niskiej aktywności na rynku pracy a jasnych celach i tak osoba taka ma większe szanse na dobrą pracę niż ta, która nie ma aspiracji, nie wie, czego chce i jest mało aktywna.

Mogą Cię również zainteresować