Kobiety, finanse i rodzina

Kobiety coraz bardziej liczą się w życiu gospodarczym naszego kraju. Pomimo, że zarabiają przeciętnie o ok. 20% mniej niż mężczyźni, to jednak odpowiadają za 2/3 wydatków konsumpcyjnych.

Kobiety zupełnie inaczej oszczędzają pieniądze niż mężczyźni. Robią to bardziej długoterminowo i bez zbędnego ryzyka. Z raportu przygotowanego przez Aspiro wynika, że poprawa pozycji finansowej i zawodowej kobiet sprawia, że instytucje finansowe starają się dopasować niektóre produkty do ich specyficznych potrzeb. W powszechnej świadomości funkcjonują dwa stereotypy dotyczące finansowych zachowań kobiet. Z jednej strony są one postrzegane jako osoby rozrzutne, które częściej ulegają pokusie dokonywania spontanicznych zakupów. Z drugiej strony funkcjonuje przekonanie, że często to kobieta trzyma pieczę nad rodzinnymi finansami.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Według badań nadal aktualny jest model rodziny, w którym to mężczyzna przynosi do domu większość pieniędzy, a kobieta nimi zarządza w ramach dbania o ognisko domowe. Ten tradycyjny schemat powoli ulega jednak zmianie. Dowodem na to są np. dedykowane dla kobiet produkty finansowe, które mają im ułatwić dysponowanie własnymi pieniędzmi.

Finansowa emancypacja kobiet stała się faktem. Globalnie kobiety decydują o 2/3 wszystkich wydatków konsumpcyjnych, a analizy wskazują, że ten odsetek będzie wzrastał. Instytucje finansowe dostrzegają rolę, jaką kobiety pełnią w rodzinnym gospodarowaniu pieniędzmi. To właśnie do pań skierowane są coraz liczniejsze produkty finansowe. Podstawowym motywem takiego działania jest fakt, że kobiety wśród swoich priorytetów najczęściej stawiają rodzinę, a dbanie o domowy budżet postrzegają jako jeden z elementów troski o nią.

Mogą Cię również zainteresować