Book Review Forms Middle School Science Ejemplo Curriculum Vitae 2017 Pdf College App Essays Double Spaced Thesis Processing Nps

Kingdom Tower – najwyższy budynek świata

przez Piotr Hoffman

Książę arabski Alweed bin Talal chce postawić najwyższy wieżowiec na świecie. Jego wysokość ma przekroczyć 1000 m. Jeżeli mu się to uda, to tym samym zdetronizuje obecnego lidera, którym jest 826 metrowy Burj Khgalif.


Wieżowiec ma zostać wybudowany we współpracy z Jeddah Eonomic, spółką Kingdom Holding należącą do księcia Awaleeda oraz do grupy Bin Ladena. Cały kontrakt opiewa na sumę 1,2 mld dolarów. Budowa obejmie w sumie kilka obiektów: hotel Four Seasons, luksusowe mieszkania oraz biura. Sama konstrukcja wieży będzie pierwszym etapem o wiele ważniejszego przedsięwzięcia budowy kompleksu Kingdom City, które powstanie na północ od miasta Jeddah nad Morzem Czerwonym. Prace konstrukcyjne rozpoczną się już wkrótce i potrwają około pięciu lat. Inspiracją dla projektu była roślinność pustynna.

Budowa warta 100 mld rialów została ogłoszona w 2008 roku, kiedy na świecie szalał światowy kryzys finansowy. Wtedy analitycy szczerze wątpili w to, że holdingowi uda się zdobyć fundusze oraz inwestora, który będzie zainteresowany projektem. W ubiegłym roku królestwo podpisało kontrakt z amerykańskim biurem architektonicznym Adrian Smith & Gordon Gill, które ma wykonać projekt budynku. Firma w swoim dorobku ma już Burj Kalifa, wieżę Mao w Szanghaju oraz Pearl River w Guangzhou. Książę Adawaleed, bratanek Króla Abdulaha, ma 9% udziałów w Kingdom Holding.

Mogą Cię również zainteresować