How To Write An Email About A Job Essay On Switching Schools Have Uniforms How To Write A Brief In Law School Cv Format For Lawyers In Nigeria

Internauci o Linuxie

przez Agnieszka Kropiwiec

Mija 20 lat od kiedy Linus Towards po raz pierwszy zapowiedział stworzenie nowego systemu operacyjnego, znanego obecnie pod nazwą Linux. Firma Gemius, dostawca badań internetu i przez internet, prezentuje statystyki dla tego systemu zgromadzone w serwisie gemiusRanking.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Dane zgromadzone w serwisie gemiusRanking dla Polski, Czech, Estonii, Białorusi i Słowacji potwierdzają, że Linux jest systemem operacyjnym dla zaawansowanych użytkowników internetu.

Polscy użytkownicy Linuxa

W Polsce w ciągu ostatnich 5 lat liczba odsłon generowanych w internecie przez użytkowników Linuxa nie przekracza 1% wszystkich odsłon. Ten odsetek zmieniał się w czasie. Do 2010 roku użytkownicy Linuxa generowali tylko 0,5% wszystkich odsłon w internecie. Po I kwartale 2010 roku procent odsłon generowanych przez użytkowników systemu spod znaku pingwina wzrósł do 0,7%. Również w III kw. 2011 r. także obserwujemy wzrost udziału odsłon dokonywanych przez użytkowników Linuxa w całkowitej liczbie odsłon.

Wykres nr 1. Procent odsłon w internecie generowanych przez użytkowników systemu Linux w Polsce:

źródło: gemiusRanking, 2007-2011
źródło: gemiusRanking, 2007-2011

Linux w Europie

W innych analizowanych krajach, w których dostępny jest serwis gemiusRanking, wyniki popularności systemu Linux wśród internautów są zbliżone do tych osiąganych na polskim rynku. Liderem wśród analizowanych krajów jest Estonia, gdzie w III kwartale 2011 ponad 0,9% wszystkich odsłon w sieci jest generowanych przez użytkowników Linuxa. Doganiają ją takie kraje jak Rosja, Czechy czy Słowacja z wynikami odpowiednio na poziomie 0,81%, 0,85% i 0,75%. Natomiast w Białorusi w bieżącym roku odsetek odsłon wykonanych w internecie przez użytkowników Linuxa wyniósł 0,4% co stanowi ponad 30% spadek w stosunku do roku 2010.

Wykres nr 2. Procent odsłon w internecie generowanych przez użytkowników systemu Linux w wybranych krajach Europy:

źródło: gemiusRanking, 2007-2011
źródło: gemiusRanking, 2007-2011

Linux vs. Mac OS X

Jeśli porównamy dane dla systemu Linux zgromadzone w polskim serwisie gemiusRanking z danymi o odsłonach wykonanych przez systemu Mac OS X, okazuje się, że do 2010 r. osiągał niższe wyniki niż Linux. Jednak już w II kwartale 2010 roku wyniki osiągane przez te systemy zrównały się. Z kolei w III kwartale 2011 r. liczba odsłon generowanych w Polsce przez użytkowników Mac OS X jest o 30% większa niż
w przypadku Linuxa.

W większości pozostałych krajów, dla których przygotowywane są serwisy gemiusRanking, również możemy zauważyć przewagę odsłon generowanych przez użytkowników systemu Mac OS X nad generowanymi przez użytkowników Linuxa.
Z odmienną sytuacją mamy do czynienia w Bułgarii. W III kwartale br. internauci częściej korzystali tam z systemu Linux (0,53%) niż z Mac OS X (0,41%).

Celem serwisu gemiusRanking jest przybliżanie wiedzy o internecie wszystkim osobom zainteresowanym jego rozwojem i aktualnymi trendami. Goście serwisu znajdą tu m.in. zestawienia pokazujące popularność: przeglądarek, systemów operacyjnych, urządzeń mobilnych, wersji Flash Player oraz wyszukiwarek. Więcej informacji o serwisie gemiusRanking, można znaleźć na stronie: www.rankingcee.com.

Mogą Cię również zainteresować