Sap Project Manager Resume Sample Assignment On Standard Chartered Bank Malaysia Conservation Of Fossil Fuels Essay Help Essay Contests For High School Juniors Gap Commerce Case Study Usajobs Builder Resume

Ile jest warte życie człowieka?

Od lat towarzyszy nam pytanie, ile jest warte życie człowieka? Zdaniem etyków i filozofów, odpowiedź zawsze wygląda tak samo: ludzkie życie jest bezcenne. Jednak ekonomiści postanowili się z tym zmierzyć i policzyli, ile tak naprawdę jest ono warte.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Taki eksperyment myślowy przeprowadził rosyjski ubezpieczyciel Biełgosstrach. Według firmy życie jest warte sześciokrotność życiowych zarobków. Na tyle wycenili bowiem swoje życie ludzie badani w latach 60 przez anglosaskich socjologów. Życie Amerykanina kosztuje więc 2,6 mln dol., Rosjanina 195 tys., a Tadżyka zaledwie 13,3 tys. dol.

Chicagowscy ekonomiści zauważyli, że po podniesieniu w 1987 r. dozwolonej prędkości na autostradach płynność ruchu drogowego wzrosła o 2%, a liczba wypadków o 37%. Wychodząc z założenia, że godzina pracy kosztowała wówczas w Stanach Zjednoczonych 12 dol. badacze podzielili liczbę nadwyżkowych ofiar śmiertelnych przez pieniądze zaoszczędzone dzięki szybszemu transportowi. W ten sposób ludzkie życie zostało wycenione na 1,54 mln dol. Dla porównania, w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze, niewolnik w XIX w. kosztował w USA 145 tys. dol. U Słowian było zdecydowanie taniej: niewolnik w XII-wiecznej Rusi Kijowskiej był wart najwyżej 20 tys. (dzisiejszych) dolarów.

Mogą Cię również zainteresować