Paragraph Village Life Essay On The Importance Of Wildlife Conservation Cool Music For Powerpoint Presentation Free Download Mp3 Finance Thesis Abstract Example Business Skinny Ibi Kaslik Chapter Summary Research Paper On Assisted Suicide

Firmy, pieniądze i rynek

przez Marcin Gościniak

W ostatnich tygodniach pierwsze strony gazet zdominowała tematyka gospodarcza. Świadczy o tym czołówka najczęściej występujących słów, w której znalazły się między innymi „firmy”, „pieniądze”, „rynku”, czy „euro”. Na pierwszym planie w dalszym ciągu pozostaje praca i rosnące problemy z zatrudnieniem – wynika z analizy „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”.

Na jedynkach gazet pojawiają się te teksty, które zostały wyselekcjonowane przez redakcje jako najważniejsze z najważniejszych danego dnia. To właśnie wśród nich najczęściej pisano o pracy i innych aspektach gospodarki. Pojawiały się tutaj także kwestie prawne, ustawy, sądy i umowy.

W porównaniu do poprzedniego tygodnia zmniejszyło się natężenie występowania najczęstszego słowa – „pracy”. Wówczas pojawiło się 133-krotnie, teraz 124 razy. Kolejna chmura najczęściej występujących słów na pierwszych stronach gazet, którą „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” opublikuje w przyszłym tygodniu pokaże, czy jest to jednorazowa zmiana, czy też trend spadkowy. Granicę stu wystąpień złamało jeszcze tylko „prawo”, a podium uzupełniły „firmy”. Czwarte miejsce zajął wyraz „polska” (zarówno jako przymiotnik jak i nazwa państwa), a piąte euro, które używane było częściej jako nazwa waluty niż Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Na jedynkach to chmura wyrazów najczęściej występujących na pierwszych stronach dzienników ogólnopolskich. Treść chmury odzwierciedla najważniejsze tematy, jakie przetoczyły się przez polskie media w danym tygodniu, a także sposób pisania o nich. Metodologia zakłada pominięcie tak zwanych „common words” – spójników, zaimków i innych słów, które nic nie mówią o tematyce podejmowanej przez media. W chmurze wzięto pod uwagę treści ze wszystkich wydań danego tygodnia z pierwszych stron: „Dziennika Gazety Prawnej”, „Faktu”, „Gazety Polskiej Codziennie”, „Gazety Wyborczej”, „Metro”, „Naszego Dziennika”, „Polski the Times”, „Rzeczpospolitej” i „Super Expressu”.

Mogą Cię również zainteresować