Consultant Assignment Important Essays For Bank Po Cover Letter Examples For Internship Accounting Types Of College Degrees Essay Writer Examples Of Software Skills Resume

Erasmus czyli jak nie wyważać otwartych drzwi

przez Paweł Marciniak

Bartek Mikuła jest przykładem młodego Polaka, który zaraz po maturze spakował walizki i pojechał uczyć się od innych co to znaczy być europejskim przedsiębiorcą. Dziś poleca wszystkim takie podejście. Mówi, że zobaczył jak realizować swoje idee w praktyce.

Bartek MikułaBartek Mikuła

Bartek jest jednym z wielu młodych Wielkopolan, którzy skorzystali z programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców. Są jeszcze wolne miejsca dla kolejnych przyszłych biznesmanów!

Jeszcze nie zaczął studiów, nawet nie wybrał konkretnego kierunku, a już zdobył wiedzę i umiejętności przydatne każdej osobie wkraczającej w dorosły świat. Bartek Mikuła na wymianę w ramach programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców pojechał do Berlina, gdzie pracował wspólnie z Matthäusem Krzykowskim. Matthäus prowadzi firmę Salisbury Ventures, która zajmuje się wspieraniem start-upów powiązanych przetwarzaniem danych naukowych.

– Konkretne umiejętności to dziś podstawa przedsiębiorczości. Samo wykształcenie już nie wystarczy. Bartek, jak i wielu podobnych mu młodych ludzi, podszedł do własnego wykształcenia biznesowo. Znalazł szansę jaką daje program Erasmus for Young Entrepreneurs, wyjechał na benchmark oraz networking i teraz jest gotowy do stawiania czoła wyzwaniom XXI wieku. Oto przykład jak realizować biznesplan na własne życie – mówi profesor Jacek Guliński, dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

W ramach programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców młodzi ludzie z całej Europy przebywają u przedsiębiorców z innych krajów UE i na co dzień współpracują z nimi przez okres od jednego do sześciu miesięcy. Pobyt ten jest częściowo finansowany przez Komisję Europejską. – To świetna okazja, żeby zobaczyć co to znaczy realizować swoje idee w praktyce, nauczyć się rozwiązywać różnorodne problemy oraz poznać wiele nowych innowacyjnych rozwiązań, dzięki czemu w przyszłości nie będzie trzeba wyważać już wcześniej otwartych drzwi – opisuje Bartek Mikuła.

Bartek brał udział w pracach związanych z zarządzaniem firmą, podejmowaniem strategicznych decyzji i przygotowaniu działań marketingowych. – Uważam, że dzięki temu zyskałem bardzo ważne uzupełnienie mojej, wcześniej tylko teoretycznej, szkolnej edukacji. Pobyt na wymianie pokazał mi jak zdobytą wiedzę i umiejętności można wykorzystywać w praktyce na wiele różnych sposobów – dodaje Bartek.

A wyznaczonym przez Komisję Europejską punktem kontaktowym programu Erasmus dla młodych przedsiębiorców dla obszaru całej zachodniej Polski jest Poznański Park Naukowo-Technologiczny. – Udzielamy pełnych informacji i wsparcia organizacyjnego wszystkim młodych ludziom planującym w tak oryginalny sposób zdobyć doświadczenie w biznesie. Szukamy również polskich firm zainteresowanych przyjęciem pod swoje skrzydła przyszłych przedsiębiorców. W końcu nasz region jest zagłębiem biznesowym kraju – mówi Anna Tórz, koordynator programu w Poznańskim  Parku Naukowo-Technologicznym.

Tylko w ubiegłym roku z programu skorzystało 1863 młodych Europejczyków, w tym prawie stu Polaków. Jak widać nie wszyscy młodzi ludzie w celach zarobkowych szukają wyłącznie szemranych przedsięwzięć, w których nic nie trzeba robić, a pieniądze same lecą z nieba. Kto wie? Być może kilku z tych studentów już niebawem zainicjuje jakiś nowatorski, przyszłościowy biznes MLM? 

Mogą Cię również zainteresować