źródło: flickr.comźródło: flickr.com

Ekspert określany jako polski money coach, który od wielu lat prowadzi szkolenia na temat świadomego zarządzania i pomnażania swoich finansów uważa, że dzięki Euro Polacy otwierają się nie tylko na świat, ale też zaczynają wyraźniej dostrzegać swój własny potencjał. – Polska jest krajem, który ma niesamowity potencjał. Taki skokowy wzrost poczucia wartości, jaki obecnie obserwuję wśród naszych rodaków, przekłada się bezpośrednio na gotowość do podejmowania wyzwań. A kiedy ktoś podejmuje wyzwania i jest otwarty, rośnie jego strefa wpływów, zaczyna oddziaływać na ludzi i odnosić sukcesy – tłumaczy Fryderyk Karzełek. Jego zdaniem otwarcie na świat, w tym także na świat finansów, jaki następuje w Polakach dzięki mistrzostwom, przełoży się na wzrost przedsiębiorczości, a przez to wzrost w polskiej gospodarce.

Stadiony jakich nie widzieli Włosi

– To nie ulega wątpliwości, dzięki rozgrywkom piłkarskim, zostaliśmy dostrzeżeni. Mnóstwo inwestorów patrzy teraz na nas jako na partnera, czyli równorzędnego gracza, a nie zapomniany, biedny kraj w centrum Europy – uważa prezes PDF. Dowodem na to są – jego zdaniem – opinie, jakie pojawiły się niedawno w światowych mediach: „Droga Italio, oto jak wyglądają stadiony” – napisał włoski dziennik „La Repubblica” w dodatku poświęconym mistrzostwom organizowanym w naszym kraju. Z kolei francuski dziennik „Le monde” zachwycał się polską gościnnością, a hiszpański „La Razon” opisywał w bardzo pozytywnych barwach polskie miasta Euro. Stacja Fox Sports Americana Latina, która nadaje na całą Amerykę Płd. przekazała niedawno, że w Polsce „Wszystko jest gotowe na wysoki połysk”. Nawiązujący do Euro program, poświęcony najnowszej historii Polski, nadała też brytyjska stacja BBC.

– Dzięki tym wszystkim relacjom i opiniom, coraz więcej krajów dowiaduje się, że Polska jest jedynym państwem w Europie, które oparło się kryzysowi – mówi Fryderyk Karzełek. Dodaje, że entuzjazm, jaki obudziły w Polakach mistrzostwa, przełoży się bezpośrednio na nasze podejście do narodowej tożsamości. – Wreszcie zaczynamy budować powody do narodowej dumy. Do naszego kraju przyjechały przecież tysiące kibiców, którzy powiedzieli: „Wow! Jesteście wspaniali!” Pierwszy raz od wielu lat Polacy mogli też zademonstrować swoją dumę narodową, która nie była oparta na negatywnych emocjach: przegranych powstaniach i narodowych tragediach – mówi Karzełek.

Nie zaprzepaścić entuzjazmu

Zdaniem Fryderyka Karzełka, ogromny sukces wizerunkowy, jaki odnieśliśmy dzięki organizacji Euro i wyzwolona przez nie euforia powodują, że mamy teraz idealny moment, aby zacząć się bogacić. – Czas skończyć z myśleniem „pieniądze nie są ważne“ i zacząć myśleć kategoriami zamożności. Nie ukrywajmy, na świecie liczą się te kraje, które są bogate – mówi pierwszy polski money coach. Jego zdaniem wiele zależy od tego, co wydarzy się po Euro. – Jeśli w mediach dojdzie do głosu filozofia „frustratów i pesymistów”, którzy zawsze są gotowi do krytykowania, możemy zaprzepaścić ogromny potencjał, jaki niesie ze sobą entuzjazm Polaków – podsumowuje Fryderyk Karzełek.

PORADNIK:

  • Zacznij myśleć kategorią zamożności.
  • Pieniądze są ważne, traktuj je jako narzędzie do osiągania celów.
  • Zacznij dostrzegać możliwości, a nie bariery.
  • Ustawiaj cele i podejmuj decyzje.
  • Zaszczep w sobie zmianę: inni już ją dostrzegli, ale najważniejsze byś dostrzegł ją Ty sam.
  • Skoro Małysz ma trenera – ty także na takiego się zdecyduj.
  • Pamiętaj! Dziś tworzysz swoją przyszłość: zdecyduj kim chcesz być i dla kogo pracować.