źródło: flickr.comźródło: flickr.com

Dlaczego tak się dzieje? Którą opcję powinien więc wybrać przedsiębiorca? Optymalizacja jest procesem, który powinien poprzedzać pozycjonowanie. Większość stron internetowych nie została bowiem stworzona z myślą o tym procesie. Jednym z podstawowych działań w tym wypadku jest więc audyt i modyfikacja portalu www pod kątem planowanych działań.

Kluczowe elementy

– Optymalizując stronę www sprawdzamy, czy będzie ona poprawnie indeksowana, a niektóre jej elementy, takie jak np. panel administracyjny, nie będą widoczne w wynikach wyszukiwania. Ponadto zwracamy także uwagę na odpowiednią ekspozycję słów kluczowych – mówi Sebastian Kopeć, specjalista ds. pozycjonowania w firmie Procreate.

Z reguły wprowadzone zmiany nie mają wpływu na wygląd i funkcjonalność portalu www. Stanowią jednak spore ułatwienie dla wyszukiwarek internetowych, gdyż pomagają na łatwiejsze określenie tematyki danej strony oraz skojarzenie i jej powiązanie ze słowami kluczowymi. Optymalizacja pozwala również wyeliminować określone błędy w budowie serwisu internetowego. Czy powinno się więc z niej rezygnować?

Konkurencja w sieci

Pozycjonowanie strony bez jej wcześniejszej optymalizacji jest możliwe, jednak niezalecane. Może ono stanowić spore utrudnienie dla przedsiębiorcy, który chce zaistnieć w sieci, ponieważ wydłuża okres oczekiwania na rezultaty podejmowanych działań. Trudniej mu jednak wyróżnić się na tle rywali z branży, także promujących się w internecie.

– Czas potrzebny na osiągnięcie pożądanych wyników, bez wcześniejszej optymalizacji strony www, zależy od konkurencyjności słów kluczowych pod kątem których jest ona promowana. W przypadku bardzo popularnych fraz, zdobycie dobrego miejsca w wyszukiwarce, może okazać się niemożliwe nawet po kilku latach prowadzenia takich działań – dodaje ekspert.

Pozycjonowanie strony bez optymalizacji pod kątem słów kluczowych jest możliwe. Świadczą o tym np. przypadki, w których w wyszukiwarce Google pod słowem kluczowym „ptasia grypa” pojawiała się strona byłego prezydenta, pomimo, że na tej stronie nie zawarto w ogóle takiej frazy. Jest to wynik umieszczenia w internecie sporej ilości linków prowadzących do tej strony z zawartą frazą „ptasia grypa”.

Choć możliwe jest pozycjonowanie strony www bez jej wcześniejszej modyfikacji, to przedsiębiorca powinien się zastanowić nad korzyściami takiego rozwiązania. Warto bowiem pamiętać, że odpowiedni dobór słów kluczowych i dostosowanie portalu www do wymogów wyszukiwarek, w sposób znaczący zwiększa skuteczność podejmowanych działań promocyjnych w sieci.