źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Koniec grudnia to czas na podsumowanie obecnego oraz zaplanowanie nowego roku. Zapowiada się dobrze – wg Komisji Europejskiej prognozowany wzrost PKB w 2014 to 1,5%, choć odważniejsi szacują, że będzie to nawet 3%. O około 80 zł podniesiona zostanie płaca minimalna, z czego cieszyć mogą się osoby na początku zawodowej kariery. Święta to jednak przede wszystkim okazja do oderwania się od swojej pracowitej codzienności. Jak spędzi je zapracowany Polak?

ReklamaReklama

Zwyczaje dotyczące świątecznego czasu zmieniły się na przestrzeni ostatniej dekady. Jeszcze kilka lat temu nienaturalnym było, aby święta spędzać poza domem. Odchodzimy od tradycji? Niekoniecznie. Polacy cenią sobie ich wyjątkowy klimat. Jednak prawie 30% z nas nie zostanie w domu ani nie odwiedzi rodziny, gdyż uda się na wypoczynek (wg Turystycznapolska.pl). Aż 12% Polaków nie lubi samych przygotowań do świąt. Są to długie godziny spędzone na sprzątaniu, w supermarkecie czy w kuchni. Nie zmienia to faktu, że tylko 1% wcale ich nie odchodzi. Ostatnią rzeczą na jaką mają ochotę zapracowane przez cały rok osoby jest to, aby świąteczny czas spędzić pracując w domu.

Potrzeba odpoczynku

Człowiek, który ciężko pracuje cały rok pozwala sobie na to, aby w tym czasie nie martwić się o świąteczną otoczkę. Z uwagi na całoroczny brak czasu chce oddać się rodzinie, znajomym lub po prostu pasjom. Ten trend potwierdza również Grzegorz Turnau – właściciel Grupy Turnau zarządzającej siecią ekskluzywnych apartamentów, który zauważa, że Polacy chętnie spędzają święta poza domem. Obłożenie miejsc podczas świąt i w okresie przedsylwestrowym jest większe niż jeszcze kilka lat temu. Na taką formę decydują się całe rodziny, a także młodzi ludzie, którzy przyjeżdżają ze znajomymi.

ReklamaReklama

Świąt nie będzie?

Czy za kilka lat Święta Bożego Narodzenia będą tylko czasem wolnym, urlopem spędzanym na przyjemnościach i odpoczynku? Raczej nie, pomimo tego, że Polak stał się bardziej otwarty. Wiemy coraz więcej o świecie, wielu rzeczy chcemy spróbować, zobaczyć, poznać i doświadczyć. W sytuacji, kiedy problemem nie są już pieniądze, najczęściej na przeszkodzie w realizacji marzeń i zachcianek staje deficyt czasu. A święta mogą być okazją, żeby zająć się ich realizacją. Grudzień to także miesiąc, w którym wydajemy najwięcej pieniędzy na siebie i bliskich (chociaż nie jesteśmy tak rozrzutni jak Duńczycy, Hiszpanie i Francuzi). Badania ekspertów Deloitte wskazują, że najlepszym prezentem są… pieniądze. Pomimo tego otrzyma je tylko 10% Polaków. Zaledwie 5% – o tyle więcej wyda statystyczna rodzina w tym roku na święta, a to około 1 126 zł.

Mentalność Polaka

Zmieniła się mentalność Polaka, który kiedyś postrzegany był jako oszczędny, żeby nie powiedzieć skąpy człowiek. Obecnie wydajemy więcej na przyjemności, ponieważ więcej zarabiamy. Biznesmeni to jedna z najbardziej zapracowanych grup zawodowych. Panuje przekonanie, że właściciele firm pracują od rana do późnego wieczora i często jest to prawdą. Dlatego warto zadbać o to, żeby świąteczny czas był wyjątkowy i dał siłę na zmaganie się z wyzwaniami, jakie postawi przed nami Nowy Rok 2014.