źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Współczesny biznes za sprawą rosnącej konkurencyjności stał się dla przedsiębiorców prawdziwą walką o przetrwanie. Dlatego coraz częściej, żeby wygrać, biznesmeni kształtują w sobie charakter wojownika. Ciągłe wyzwania, ryzyko, współzawodnictwo to w świecie biznesu chleb powszedni. Jak radzić sobie w takich warunkach? Otóż odpowiedź jest prosta: ćwiczyć!

Skuteczność przede wszystkim

Na biznesowym polu bitwy przyda się przede wszystkim mocny charakter. Jeśli prześledzimy życiorysy znanych miliarderów i ludzi sukcesu, to zauważymy, że łączą ich pewne cechy. Przede wszystkim wytrwałość i upór. Doskonałym przykładem jest Tomasz Edison, który podejmował aż 1600 prób znalezienia odpowiedniego materiału na żarnik do swojej żarówki. Udało mu się, ponieważ kierował się maksymą:

Naszą największą słabością jest poddawanie się. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest zawsze próbowanie po prostu jeden, następny raz.

Umiejętność szybkiego powstania po porażce i wyciąganie wniosków z popełnionych błędów są cechami każdego dobrego biznesmena. Samodyscyplina i silna wola to kolejne przymioty podnoszące skuteczność. Poza tym wielcy kochali to co robili, dlatego nie tracili entuzjazmu i dążyli do celu. Sam Walton – multimilioner, założyciel Wal-Martu, leżąc w szpitalu śmiertelnie chory na raka, nieustannie zapraszał swoich współpracowników, by móc porozmawiać z nimi o pracy.

ReklamaReklama

Przyjrzyjmy się także wielkim sportowcom osiągającym spektakularne sukcesy. Jakie cechy ich wyróżniają? Wszyscy wskazują na ich ogromną determinację i samodyscyplinę. Droga do osiągnięcia sukcesu w sporcie jest długa i dlatego wymaga koncentracji na celu. Poza tym liczne treningi i próby powodują, że sportowcy nabywają umiejętności radzenia sobie ze zwątpieniem i porażkami. Zatem siła zwycięzcy wypływa nie tylko z jego ciała, ale przede wszystkim z umysłu.

Biznes w trampkach

Psychologowie zaobserwowali analogię pomiędzy umysłem sportowca a umysłem biznesmena. Okazuje się, że łączy ich silna potrzeba wygrywania. Zarówno sportowcy jak i biznesmeni stawiają na doskonalenie własnych umiejętności, co stanowi drogę do osiągnięcia celów. W walce o podium – w sporcie i biznesie – ogromną rolę odgrywa determinacja, siła charakteru i wola walki. Mark Cuban, znany miliarder, za najważniejszy składnik sukcesu uznał właśnie wysiłek i pot. Jak widać liczy się nie tylko cel, ale również sama droga do jego osiągnięcia.

Rywalizuj zdrowo

Rywalizacja to nieodzowny element sportu i biznesu. Na obydwu płaszczyznach zasady są podobne. Tak w sporcie, jak i w biznesie, należy grać fair play. Poza uczciwością liczy się solidność i wola walki. Warto również dążyć do sytuacji win-win, wtedy rywalizacja staje się przyjemnością i daje satysfakcję. Sport uczy przemyślanej, a zarazem dynamicznej reakcji, co przekłada się na umiejętność zachowania się podczas kryzysowych sytuacji w biznesie. Zawsze podejmując wyzwanie oczekujesz wygranej, jednak trenerzy podkreślają, że to przegrana jest najważniejszą lekcją. Porażka pokazuje jakie aspekty naszego charakteru należy jeszcze doskonalić.

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Żelazne zasady

Patrząc na postawy dawnych wojowników czy rycerzy, można dostrzec, że wyróżniały ich takie cechy jak honor, odwaga, męstwo, lojalność i uczciwość. Ćwiczenia fizyczne i dyscyplina kształtowały ich charakter. Okazuje się, że współcześnie te przymioty wchodzą w skład etyki biznesu i stają się mocno pożądane w kontaktach zawodowych. – Jeżeli nauczymy się w sporcie, a potem w biznesie oczekiwać nieoczekiwanego na naszej drodze rozwoju, wygrywać bez pychy, przegrywać bez urazy, a z niemożliwego uczynić możliwe, na pewno odniesiemy sukces. Ludzie, którzy poważnie myślą o wkroczeniu do świata biznesu, powinni uprawiać sport, który nauczy ich jak postępować i z jakich korzystać narzędzi w przyszłym życiu przedsiębiorcy – radzi Paweł Zaremba, mistrz świata w sztukach walki i właściciel Akademii Sportu i Biznesu.

ReklamaReklama

A zatem, jeśli chcesz osiągać sukcesy zawodowe, chcesz stać się skutecznym przedsiębiorcą, zacznij uprawiać sport. Nacisk na kształtowanie charakteru pod tym kątem jest szczególnie widoczny w sztukach walki. Walki wschodu to sposób na poznanie samego siebie, jak również innych osób, zdrowa ocena sytuacji, lekcja pokory, praca nad własnymi zachowaniami. Takie umiejętności przekładają się na Twoją skuteczność w biznesie!

Od redakcji

Zafrapował naszą redakcję już jakiś czas temu Paweł Zaremba i jego Akademia Sportu i Biznesu. Paweł trenuje, ze świetnymi wynikami sportowymi, unikalną, bardzo słabo znaną w świecie dyscyplinę sportową. W związku z tym mamy nowy konkurs. Kto w komentarzu pod niniejszą publikacją poda nazwę tego sportu i najtrafniej w kilku zdaniach ujmie charakterystykę tej dziedziny, otrzyma od nas:

  1. Najnowszą książkę Piotra Zarzyckiego.
  2. Pierwszą książkę Pawła Boreckiego.
  3. Pierwszą książkę dr Aliny Warzechy.
  4. Płytę DVD Roberta Kiyosaki „Biznes XXI Wieku”.

Najlepszy naszym zdaniem komentarz wybierzemy w najbliższy wtorek. Do boju wojownicy!