Literature Review Automatic Voltage Regulator Raices De Los Molares Superioressaywriters Uea Creative Writing Scholarships Resume Format For Training In It Industry Homework Of Class 3 Essayer Des Lunettes En Ligne Afflelou Portugal

Co jemy przez internet? Zmiany w upodobaniach

przez Zbigniew Forjasz

Pizza od lat króluje, jako danie, które telefonicznie zamawia aż 89% Polaków. Wyniki badań wyglądają jednak inaczej, gdy spojrzymy na portale umożliwiające złożenie zamówienia przez internet, gdzie jest dużo większy wybór. Według najnowszego raportu pizza straciła palmę pierwszeństwa.

źródło: flickr.comźródło: flickr.com

Ustąpiła miejsca daniom kuchni orientalnej, np. wontonom, mu gu gaj pan, czy murgh jalfreji, zamawianym przez ponad 30% użytkowników sieci oraz rodzimym specjałom, takim jak kaczka faszerowana jabłkami, czy żeberka w miodzie, które wybiera co piąty internauta.

W gustach kulinarnych Polaków zachodzą duże zmiany. Wg serwisu Foodpanda.pl, spośród 10 najpopularniejszych restauracji, najchętniej wybieranych przez jego użytkowników, zaledwie dwie to pizzerie. Natomiast co trzecia potrawa zamawiana obecnie w internecie, to danie orientalne. – Chiny, Indie, kuchnia wietnamska – to smaki, które coraz częściej goszczą na polskich stołach. ­Obok nich możemy znaleźć tradycyjny polski żurek lub schabowy, gdyż właśnie te rodzime specjały zamawia w sieci 20% osób – zauważa Michał Rokosz z Foodpanda.pl. Stale zwiększająca się baza dostępnych w serwisie restauracji przyczynia się do większego zróżnicowania oferowanych potraw. Nie byłoby to możliwe bez stałego rozwoju technologii, dzięki któremu mamy w zasięgu ręki kuchnie z całego świata. Serwisy prezentujące informacje o restauracjach oraz pozwalające na zamawianie jedzenia online, dają nowe możliwości wyboru, znacznie usprawniając przy tym cały proces. Bogate menu oraz recenzje innych użytkowników, również wpływają na zmianę zachowań Polaków. Nie tylko nie boimy się próbować nowości, ale sami coraz częściej wychodzimy z inicjatywą, wyszukując i zamawiając dania z odległych zakątków świata.

Tymczasem na mieście…

Polacy zdecydowanie nie są bywalcami restauracji – tylko co dziesiąty badany  minimum raz w tygodniu „je na mieście”. Ponad 40% odwiedza lokale gastronomiczne raz na 2 lub 3 miesiące, jednak większość korzysta z tego przywileju jedynie raz w roku. Wiele restauracji w swoim menu nadal proponuje pizzę, gdyż wciąż jest ona chętnie zamawianym przez nas daniem. Każdy zna jej smak, nie wymaga długiego czasu oczekiwania, jest zazwyczaj w przystępnej cenie. Składając zamówienie na miejscu, w danej restauracji, mamy dodatkowo ograniczony wybór, związany z rodzajem restauracji i serwowanych w niej dań. Problem ten nie istnieje w przypadku zamawiania przez internet. – Mając do wyboru restaurację, do której dojazd zajmie nam godzinę lub zamówienie jedzenia z dowozem, prawie każdy wybierze tę drugą opcję – mówi Jeremi Dujaque z warszawskiej restauracji Smaki Woka.

W domu, biurze, korku – przez internet?

Rosnąca systematycznie liczba aktywnych użytkowników sieci, a także duża popularność e-zakupów sprawia, że coraz chętniej wykorzystujemy internet również do zamawiania jedzenia. Możliwość zapoznania się z ofertą wielu restauracji z najbliższego otoczenia w jednym miejscu, jest tutaj dodatkowym atutem. ­– Nasza usługa wprowadza nową jakość na polski rynek. Oprócz standardowego złożenia zamówienia, klient porównuje oferty lokali gastronomicznych z najbliższej okolicy. Dodatkowo wspiera się rekomendacjami użytkowników, gdyż każdy z nich może ocenić jakość świadczonych usług oraz smak potraw. Ważny jest też dokładny czas dostarczenia posiłku, który określamy dla każdej restauracjidodaje Michał Rokosz. Co więcej, właściciele smartfonów mają do dyspozycji oprogramowanie, dzięki któremu nawet w drodze do domu, stojąc w korkach czy jadąc autobusem, mogą złożyć zamówienie. To znacznie skraca czas oczekiwania na posiłek i powoduje, że możemy zjeść go np. zaraz po powrocie do domu. Internet oraz aplikacje mobilne pozwalają nie tylko na zamówienie dania w dowolnym miejscu i czasie, ale umożliwiają też wybór z szerokiego wachlarza ofert różnych restauracji.

W latach 90-tych dla statystycznego Polaka zamówiona przez telefon pizza, była nie lada atrakcją. Dzisiaj to już za mało. Telefon wypierany jest przez internet, a włoski specjał zaczynają zastępować inne kuchnie. Jesteśmy też coraz bardziej ciekawi „wielkiego świata” i staramy się dotrzymać mu tempa.

Mogą Cię również zainteresować