Bonofa raz jeszcze. Niemcy uderzyli w piramidy finansowe

przez Marek Wyrzychowski

Od maja br. w Niemczech trwa wielka akcja skierowana w piramidy finansowe. Do aresztu trafiło wielu dyrektorów finansowych różnych systemów sprzedaży lawinowej. Na razie śledczy szacują wartość szkód na ponad 20 milionów euro. Śledztwo prowadzi też do firmy Bonofa.

źródło: Bonofa.comźródło: Bonofa.com

Niesamowite. Czyżby znów dziennikarze redakcji „Network Magazynu” mieli rację i jako pierwsi w Polsce wywęszyli nową piramidę finansową? Firma Bonofa planowała wejść na nasz rynek w wakacje roku 2013. Na jedną z pierwszych wtedy prezentacji tego „biznesu” udał się redaktor Maciej Maciejewski. Po 10 minutach wyszedł z hotelu, wrócił do redakcji i opublikował na naszych łamach artykuł, w którym radził zachować szczególną ostrożność przed przystąpieniem do współpracy z firmą Bonofa („UWAGA! Bonofa AG Cube 7 wchodzi do Polski”). Niestety nie wszyscy potrafią poznać się na rzeczy. Niektórzy polecają Polakom wszystko co się na rynku rusza:

źródło: “Manager MLM” nr 9/2013, Alterbusiness.infoźródło: “Manager MLM” nr 9/2013, Alterbusiness.info

Na szczęście inteligencja polskich networkerów wzięła górę i Bonofa nie zanotowała na naszym rynku oszałamiającej kariery biznesowej. Dobrze, albowiem teraz okazuje się, że czujność dziennikarzy „Network Magazynu” znów była strzałem w dziesiątkę.  

W maju br. na terenie Niemiec w kierunku niektórych piramid finansowych zorganizowano obławę na szeroką skalę. Według informacji podanych przez „Saarbrücker Zeitung” prowadzący śledztwo funkcjonariusze Prezydium Policji Krajowej i Prokuratura po wielomiesięcznym dochodzeniu zdecydowali się uderzyć. W artykule czytamy, że wykonano 126 nakazów rewizji wydanych przeciwko 54 konkretnym osobom i instytucjom. Czterech dyrektorów piramid finansowych w wieku od 38 do 63 lat przebywa obecnie w areszcie śledczym zakładu karnego w Saarbrücken. Prokuratura prowadzi ponadto dochodzenie przeciwko dwóm obwinionym, wśród których jest ponoć także dwóch adwokatów z Saarbrücken.

Jak doniosło 24 maja 2016 roku branżowe pismo Netcoo: „Zarzuty są poważne. Chodzi o oszustwa w zorganizowanej grupie przestępczej na wielką skalę i nieskładanie wniosków o ogłoszenie upadłości. Łączna wartość szkody szacowana jest obecnie na ponad 20 milionów euro. Na celowniku śledczych znajdowała się m.in. firma Alphapool, która w międzyczasie ogłosiła upadłość. Ustalono, że Alphapool, posługując się własną siecią dystrybucyjną, miała w 873 przypadkach skupić od prywatnych osób z całego terenu Niemiec kapitałowe ubezpieczenia na życie, umowy oszczędnościowo-budowlane i depozyty inwestycyjne na łączną wartość przekraczającą 10 milionów euro i zainkasować wartość wykupu. Pieniądze miały jednak posłużyć również do sfinansowania luksusowego stylu życia dwóch dyrektorów firmy – panów T. i K.

Śledztwo prowadzi również aż do Liechtensteinu, bezpośrednio do firmy Bonofa. Według informacji śledczych także i tu miał zostać zbudowany światowy system piramidy finansowej z pomocą tandetnego oprogramowania komputerowego. W zarządzie Bonofa AG w Liechtensteinie zasiadają także posiadający obecnie status obwinionych T. i K. To, czy śledztwem objęci zostaną również wszyscy partnerzy dystrybucyjni Bonofy, pozostaje jeszcze niewiadome”.

Przypominamy, iż od roku 2004 czyli od momentu znowelizowania ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, piramidy finansowe i systemy argentyńskie są również zakazane w Polsce, a do odpowiedzialności za zainicjowanie i funkcjonowanie takich przedsięwzięć pociągani są już nie tylko właściciele czy zarząd, ale również uczestnicy systemu, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Jakie jest więc przesłanie tej historii? Czytajcie media rzetelne i profesjonalne. Wtedy będziecie zawsze dobrze poinformowani. I bezpieczni.

Mogą Cię również zainteresować