źródło: www.sxc.hu źródło: www.sxc.hu

W raporcie na temat Stanu Bezpieczeństwa Państwa liczącego 365 stron dokonano analizy zagrożeń przestępczością opierając się głównie na danych z policji, służb specjalnych i skarbowych. W 2009 roku na działalności przestępczej Skarb Państwa i osoby prywatne straciły blisko 5,1 mld zł. W ubiegłym roku wyniosły już 7,2 mld zł, co oznacza blisko 40% wzrost.

W tym samym czasie tylko nieznacznie wzrosły sumy mienia odebranego kryminalistom. Z 277 mln zł w 2009 r. do 307 mln zł. w roku 2010. Jak tłumaczy Komenda Główna Policji system sypie się od nowelizacji ustawy o finansach publicznych, która zlikwidowała im udział w zysku z prawomocnie zasądzonych kwot na rzecz Skarbu Państwa.

Potwierdzeniem tej tezy może być fakt, że jeszcze w 2008 r. policja odzyskała ponad 340 mln zł, a rekordowa kwota z 2006 r. wynosiła ponad 400 milionów złotych. Ponad 70% strat generuje przestępczość gospodarcza, a dokładnie jej trzy dziedziny, czyli: pranie brudnych pieniędzy, czyny przeciwko obrotowi gospodarczemu i wyłudzenia VAT.

Zdaniem kryminologa prof. Bruna Hołysta gangi zaczęły ewoluować. Ich liderzy zrozumieli, że bezpieczniej i zyskowniej jest angażować się np. w oszukiwanie fiskusa, niż ściągać haracze. Najbardziej niepokojące jest jednak to, że czują się oni bezpieczni. Ponadto ludzie tym się trudniący nie podlegają tak surowej ocenie społecznej jak np. handlarze narkotyków czy złodzieje aut.