Bezpieczne inwestowanie kluczem do sukcesu

przez Agnieszka Grabowska

Jak wynika z informacji Narodowego Banku Polskiego dotyczących sytuacji przedsiębiorstw w III kwartale, pomimo barier jakie w obecnej sytuacji ekonomicznej napotykają przedsiębiorcy, ponad 1/5 badanych zamierza w najbliższym czasie zwiększyć nakłady na inwestycje i rozwijać prowadzony biznes.

źródło: flickr.comźródło: flickr.com

Jak więc radzić sobie w czasach gorszej koniunktury gospodarczej i co może być istotne przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych? 

Co mówi rynek?

Informacja o kondycji sektora przedsiębiorstw na III kwartał 2012 r.* przygotowana przez NBP wskazuje, że zgodnie z zapowiedziami niemal 24% badanych przedsiębiorstw zamierza zwiększyć nakłady ponoszone na inwestycje w kolejnym kwartale. Z kolei ponad 12% inwestorów zgłosiło zamiar ich poważnego zwiększenia. Prognozy mówią także o nowo podejmowanych inwestycjach, które przewiduje w ciągu najbliższego kwartału 20,4% przedsiębiorstw.

Według danych zawartych w raporcie „Skaner MSP”** na III kwartał 2012 r., przygotowanym przez Instytut Keralla Research, przedsiębiorcy, którzy zdecydują się inwestować, wydatki przeznaczą m.in. na technologie i maszyny, modernizację urządzeń, oprogramowanie  oraz firmowe pojazdy.

Jednocześnie w dalszym ciągu zauważalny jest pesymizm dotyczący oczekiwań oraz krótkoterminowych prognoz dotyczących prowadzenia biznesu przez polskich przedsiębiorców. Mimo to, właśnie sektor MŚP decyduje o sile polskiej gospodarki, stanowiąc niemal 99% ogółu firm w Polsce. Dlatego też warto wskazać przedsiębiorcom, w jaki sposób postępować przy planowaniu i finansowaniu nowego sprzętu.

Świadome podejmowanie decyzji inwestycyjnych

Obserwowana sytuacja ekonomiczna w kraju, jak również i Europie, może skłaniać przedsiębiorców do zachowania zwiększonej ostrożności w odniesieniu do planowanych inwestycji, jak również do ich finansowania. Odnotowuje się również zmniejszanie się roli środków własnych jako źródeł finansowania inwestycji.

– W dobie spowolnienia gospodarczego przedsiębiorcy wnikliwiej niż w okresie dynamicznego wzrostu analizują wpływ podejmowanych inwestycji na rozwój ich firmy, jednocześnie dobierając dostawców sprzętu oraz sposób finansowania w sposób zapewniający maksymalizację korzyści przy ograniczaniu ryzyka wystąpienia problemów – komentuje Piotr Jaworski, dyrektor zarządzający linią biznesową Retail Leasing
w Europejskim Funduszu Leasingowym.

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na zakup środków, powinni wybierać finansowanie, które zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo – a więc takie, które w ramach pakietu usług oferuje zabezpieczenie inwestycji przed szkodą czy nieprzewidzianą sytuacją kryzysową. Kolejnym aspektem jest gwarancja pakietu komplementarnych usług. Finansowanie leasingiem zarówno ruchomości jak i nieruchomości, łączy się tym samym z innymi narzędziami, uzupełniającymi usługę finansową. Są nimi m.in. możliwość monitorowania zobowiązań finansowych, dostęp do portali interaktywnych, oszczędność czasu, auto zastępcze na czas naprawy w przypadku leasingu pojazdów, czy też sprawna obsługa posprzedażowa – wszystkie te składowe, dostępne w jednej instytucji finansowej ułatwiają zarządzanie biznesem oraz podjętymi inwestycjami.

– Problemy pojawiające się we współpracy z kontrahentami wymagają czasu, który przedsiębiorcy mogliby przeznaczać na myślenie o rozwoju swojego biznesu. Klienci powinni zatem mieć nie tylko wygodną i dopasowaną obsługę podczas zawierania umowy leasingu czy też pożyczki, ale także najwyższy standard obsługi w okresie trwania umowy – dodaje Jaworski.

* „Informacja o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem  stanu koniunktury w III kw. 2012 oraz prognoz koniunktury na IV kw. 2012”, październik 2012.

** Sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Wyniki badania Keralla Research – opinie i prognozy przedsiębiorców, III kwartał 2012 r., sierpień 2012.

Mogą Cię również zainteresować