źródło: www.flickr.com źródło: www.flickr.com

Jest to jedno z założeń projektu ustawy o Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) i Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), którym jeszcze w tym miesiącu ma się zająć Komitet Stały Rady Ministrów. Projekt przygotowany przez MSWiA zawiera wiele rozwiązań, które z jednej strony mają ułatwić życie kierowcom, a z drugiej pozwolić państwu zapanować nad ewidencją samochodów oraz ich właścicieli.

Głównym założeniem zmian jest gromadzenie w ogólnopolskiej elektronicznej bazie danych dokładnych informacji na temat aut i kierowców. Miałyby się tam znaleźć dane dotyczące marki, modelu, nr identyfikacyjnego nadwozia, nr rejestracyjnego pojazdu a także badań technicznych auta, obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz tego, kto jest jego aktualnym właścicielem. Z kolei w bazie CEK mają się znajdować informacje na temat kierowców, łącznie z ich zdjęciami, numerami PESEL, kategorią i datą wydania prawa jazdy czy liczbą punktów karnych.

Dostęp do tych danych policja będzie miała za pośrednictwem służbowych komputerów, także tych zainstalowanych w radiowozach. Dzięki temu ma zniknąć obowiązek wożenia ze sobą dokumentów, ale wyłącznie pod warunkiem, że jesteśmy właścicielem samochodu wpisanym do jego dowodu rejestracyjnego. W przeciwnym wypadku trzeba będzie mieć przy sobie wyłącznie dowód rejestracyjny auta. Poza tym zawsze trzeba będzie mieć przy sobie jeden dokument identyfikacyjny. Projekt ustawy przewiduje też, że z prawa jazdy usunięty zostanie adres zameldowania, w związku z czym nie trzeba będzie wymieniać dokumentu po przemeldowaniu.