Chapter Summary Montana 1948 Grade My Act Essay Tips Art For Art's Sake Essay Topics Curriculum Desk Experience Help Resume Submit Tip Va Virginia Vitae Delete Paragraph Marks In Word 2010

Alternatywa dla inwestycji

przez Katarzyna Wagner

Patrząc na to co dzieje się na giełdach nie można się dziwić ludziom, że szukają alternatywnych inwestycji. Inwestorzy cały czas prześcigają się w poszukiwaniu oryginalnych i zyskownych form lokowania pieniędzy. Po obrazach i winie przyszła kolej na znaczki czy autografy.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Żaden inny kraj w naszej części Europy nie inwestuje tak dużo w wino jak my. Jak mówią przedstawiciele firmy Wealth Solutions zajmującej się pośrednictwem w inwestowaniu w wina i whisky, w bordoskie wina leżakujące w beczkach w tym roku Polacy zainwestowali 50 mln zł. To kilkukrotny wzrost w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem, kiedy nasi rodacy ulokowali w ten sposób zaledwie 8 mln zł.

W zeszłym miesiącu zakończono też pierwszą subskrypcję certyfikatów funduszu inwestującego w obrazy i kolekcje sztuki – pierwsze takie przedsięwzięcie w Europie Środkowej. Fundusz uruchomił Dom Aukcyjny Abbey House w porozumieniu z Idea TFI. Jednak to nie zaspokoiło inwestorów, którzy już szukają nowinek. Do bardziej oryginalnych należą autografy znanych ludzi, skrzypce wielkich mistrzów, znaczki pocztowe, zabytkowe samochody czy cygara. Fundusze pozwalające inwestować w tego rodzaju aktywa działają na razie w Europie Zachodniej i USA. Polacy na dzień dzisiejszy do większości z nich nie mają dostępu, jednak ta sytuacja powoli się zmienia. Dzięki pośrednikom można już kupić kolekcję autografów takich gwiazd, jak Elvis Presley czy Madonna.

Mogą Cię również zainteresować