Zagrożenia w sieciach społecznościowych

przez Piotr Hoffmann

Firma Sophos, która specjalizuje się w technologiach ochrony informacji, opublikowała raport zagrożeń „Security Threat Report 2011”. Ujawnia on dramatyczny wzrost malware, phishingu i spamu rozsyłanego poprzez portale społecznościowe.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Raport „Security Threat Raport 2011” jest kompletną analizą cyberprzestępczości w ciągu ostatniego roku oraz prognozy trendów bezpieczeństwa IT na rok 2011. Kluczowym elementem raportu są wyniki najnowszej ankiety Sophos, dotyczącej bezpieczeństwa na portalach społecznościowych. Głównym celem badania było zebranie doświadczeń internautów w zakresie zagrożeń w serwisach społecznościowych.

Do połowy 2010 roku Facebook zarejestrował pół miliarda aktywnych użytkowników, co czyni go największym portalem społecznościowym i jednym z najbardziej popularnych miejsc w sieci. Nic dziwnego, że ta ogromna baza użytkowników stała się celem dla scammerów i cyberprzestępców. W 2010 r. można było zaobserwować stały wzrost liczby ataków, które stały się coraz bardziej różnorodne. Malware, phishing i spam w sieciach społecznościowych to najczęściej spotykane zagrożenia.
Główne wnioski przeprowadzonego badania to: 40% badanych otrzymało złośliwe oprogramowanie za pośrednictwem serwisów społecznościowych. 67% twierdzi, że było spamowanych za pośrednictwem serwisów społecznościowych, a 43% było celem ataków phishingowych.

Poza nasileniem zagrożeń w sieciach społecznościowych znane i sprawdzone taktyki cyberprzestępczości nadal zatruwają internet. Niektóre witryny są tworzone z myślą o infekowaniu odwiedzających, ale to te popularne i obdarzone zaufaniem strony internetowe są najbardziej pożądanym celem ataków. Dzieje się tak, ponieważ hakerzy, którzy zdołali przejąć kontrolę nad stroną, mogą w łatwy sposób rozsyłać malware niczego nie spodziewającym się użytkownikom. Większość zainfekowanych stron internetowych znajduje się w USA. Jednak w ciągu ostatnich sześciu miesięcy kraje europejskie stały się bardziej obfitym źródłem złośliwych stron. Pełną wersję raportu zagrożeń Sophos Threat Report 2011, który zawiera dalsze wnioski z przeprowadzonego badania można pobrać za darmo ze strony: www.sophos.com.

Mogą Cię również zainteresować