Higher English Discursive Essays Popular Annotated Bibliography Writer Website Uk Corruption Essay In Tamil Research Paper On Discriminant Analysis Disney Feature Presentation 2000 Slow The Best Sample Powerpoint Presentation

Trzecie urodziny kryzysu

przez Maciej Badowsk

Równo 3 lata temu, 15 września 2008 r. swoją upadłość ogłosił czwarty pod względem wielkości bank inwestycyjny w USA, Lehman Brothers. Stało się tak, ponieważ padł on ofiarą kryzysu na rynku kredytów subprime. Europa do dzisiaj pogrążona w kryzysie, odczuwa skutki tamtej decyzji.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Bank Lehman Brothers, który został założony w 1850 roku specjalizował się w usługach finansowych dla firm. Był jedną z najbardziej wiarygodnych instytucji finansowych w USA. W 2005 roku agencja Standard & Poor’s podniosła długoterminowy rating kredytowy banku z A do A+. W 2007 roku Lehman osiągał rekordowe wyniki finansowe. Jednak zaledwie rok później bank zakończył swoją działalność z długiem wynoszącym 613 mld dol. wobec aktywów o wartości 639 mld dol.

15 września 2008 roku uważa się za początek światowego kryzysu finansowego. Indeks Dow Jones stracił wówczas 4,4%, tym samym notując największy spadek wartości od czasu zamachu na World Trade Center. Warszawski WIG20 na wiadomość o bankructwie amerykańskiego banku zareagował spadkiem o 3,8%. Był to początek długotrwałej wyprzedaży w Stanach Zjednoczonych i Europie, która przeszła do historii jako „czarny październik.”

Bankructwo Lehman Brothers było największą i najbardziej kosztowną upadłością firmy w dziejach Stanów Zjednoczonych. Z ostatnich szacunków wynika, że likwidacja banku kosztowała już 1,4 mld dol. Trzy lata po upadku Lehman Brothers znów odżywają obawy o powtórkę z czarnego 2008 roku. Coraz większe problemy z zadłużeniem Grecji, Irlandii czy Portugalii, zahamowanie tempa wzrostu gospodarczego w Europie i nerwowe zachowania światowych giełd sprawiają, że sytuacja na rynku zaczyna być bardzo napięta.

Mogą Cię również zainteresować