Trzecie urodziny kryzysu

przez Maciej Badowsk

Równo 3 lata temu, 15 września 2008 r. swoją upadłość ogłosił czwarty pod względem wielkości bank inwestycyjny w USA, Lehman Brothers. Stało się tak, ponieważ padł on ofiarą kryzysu na rynku kredytów subprime. Europa do dzisiaj pogrążona w kryzysie, odczuwa skutki tamtej decyzji.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Bank Lehman Brothers, który został założony w 1850 roku specjalizował się w usługach finansowych dla firm. Był jedną z najbardziej wiarygodnych instytucji finansowych w USA. W 2005 roku agencja Standard & Poor’s podniosła długoterminowy rating kredytowy banku z A do A+. W 2007 roku Lehman osiągał rekordowe wyniki finansowe. Jednak zaledwie rok później bank zakończył swoją działalność z długiem wynoszącym 613 mld dol. wobec aktywów o wartości 639 mld dol.

15 września 2008 roku uważa się za początek światowego kryzysu finansowego. Indeks Dow Jones stracił wówczas 4,4%, tym samym notując największy spadek wartości od czasu zamachu na World Trade Center. Warszawski WIG20 na wiadomość o bankructwie amerykańskiego banku zareagował spadkiem o 3,8%. Był to początek długotrwałej wyprzedaży w Stanach Zjednoczonych i Europie, która przeszła do historii jako „czarny październik.”

Bankructwo Lehman Brothers było największą i najbardziej kosztowną upadłością firmy w dziejach Stanów Zjednoczonych. Z ostatnich szacunków wynika, że likwidacja banku kosztowała już 1,4 mld dol. Trzy lata po upadku Lehman Brothers znów odżywają obawy o powtórkę z czarnego 2008 roku. Coraz większe problemy z zadłużeniem Grecji, Irlandii czy Portugalii, zahamowanie tempa wzrostu gospodarczego w Europie i nerwowe zachowania światowych giełd sprawiają, że sytuacja na rynku zaczyna być bardzo napięta.

Mogą Cię również zainteresować