Tomas Mikolov Thesis Proposal Frozen Dairy Dessert Definition For Essays Cover Letter Template With Two Addresses French As Level Essay Writing Memories Of Geisha Summary Topics For Editorial Essay

Test wód mineralnych i źródlanych

przez Katarzyna Wagner

Ani przepisy, ani sami producenci nie ułatwiają konsumentom wyboru wody. Najnowszy test 15 wód butelkowanych pokazał, że nie każdą wodę dostępną w sklepach mogą pić małe dzieci, kobiety w ciąży czy karmiące mamy.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Fundacja Pro-Test na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadziła test wody. W akredytowanym laboratorium zbadała 15 wód: Arctic Plus, Cisowianka, Dobrowianka, Górska Natura, Jurajska, Kinga Pienińska, Kropla Beskidu, Mama i ja, Muszynianka, Nałęczowianka, Nestlé Aquarel, Piwniczanka, Staropolanka 2000, Ustronianka Biała i Żywiec Zdrój.

Zmiany w prawie sprawiły, że zaciera się granica między wodami mineralnymi a źródlanymi. Rośnie więc rola konsumenta, który musi bacznie czytać etykiety. Ale nawet z etykiety nie dowie się wszystkiego o wodzie. Test Fundacji Pro-Test ujawnił wiele faktów, które producenci woleliby przemilczeć. Dlaczego lepiej nie przyzwyczajać się do picia jednej wody, tylko wybierać różne? Które wody zawierają najwięcej pierwiastków promieniotwórczych, takich jak rad i uran? Jakiej wody nie można pić do woli, a już z pewnością nie powinni po nią sięgać najmłodsi konsumenci mimo, że jest ogólnodostępna dla wszystkich? Czym różni się woda źródlana od zwykłej kranówki? Czy w ogóle warto wydawać pieniądze na wodę butelkowaną? Dlaczego w przypadku wód mineralnych, takich jak Arctic Plus, Jurajska, Kinga Pienińska, Kropla Beskidu czy Ustronianka Biała, należałoby rozważyć zmianę kwalifikacji rodzajowej na wody źródlane? Test dał odpowiedź na te i wiele innych pytań.

W testowanych wodach oceniono między innymi: oznakowanie etykiet, zgodność składu mineralnego z deklaracją na etykiecie w przypadku wód mineralnych, zawartość promieniotwórczego radu oraz uranu, zawartość takich toksycznych i niepożądanych substancji, jak: azotany, azotyny, amon, żelazo, bar i fluorki, a także jakość mikrobiologiczną i sensoryczną. Najwyższą ocenę otrzymały ex aequo dwie wody: Mama i ja oraz Nałęczowianka – bardzo dobrą (5,0). Najniżej zaś oceniono wodę Górska Natura – nota dobra (3,7). Pełne wyniki testu dostępne są nieodpłatnie na www.Pro-Test.pl.

Mogą Cię również zainteresować