STOP dla nieuczciwych przedsiębiorców

przez Marek Wyrzychowski

Posłowie pracują nad rozszerzeniem możliwości wykluczania nierzetelnych firm z rynku zamówień publicznych. Organizator przetargu będzie mógł wykluczyć przedsiębiorcę, z którym już kiedyś sam musiał rozwiązać umowę z winy wykonawcy.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Wykluczenie będzie możliwe, jeśli wartość niezrealizowanego zamówienia wyniosła co najmniej 5% wartości umowy. W takim wypadku nie będzie potrzebne nawet sądowe orzeczenie. Na dzień dzisiejszy w takich przypadkach zamawiający musi czekać do prawomocnego wyroku. Do tego czasu nie ma praktycznie żadnej możliwości wyeliminowania z postępowania firmy, o której wie, że nie wywiązała się z poprzedniej umowy o zamówienie publiczne. Oznacza to, że gdy jednego dnia firma zostaje wyrzucona z placu budowy, nie ma przeszkód, aby następnego dnia ubiegała się u tego samego zamawiającego o kontrakt. Nawet o ten sam, którego nie zrealizowała. I jeśli złoży najlepszą ofertę, dostanie znów publiczne zlecenie.

Mało tego, będzie mogła także ubiegać się o inne zlecenia u tego samego zamawiającego. Zgodnie z poselską propozycją zamawiający będzie mógł wykluczać wyłącznie tych, z którymi rozwiązał umowę. Mógłby to zrobić przez okres 3 lat, liczonych od dnia rozwiązania, wypowiedzenia albo odstąpienia od umowy. Wykluczenie na podstawie proponowanego przepisu mogłoby być stosowane zarówno podczas kontynuacji przerwanego postępowania, jak i do nowych postępowań prowadzonych przez zamawiającego w okresie 3 lat od dnia rozwiązania, wypowiedzenia albo odstąpienia od umowy.

Posłowie chcą także, aby na tej podstawie wykluczane były również konsorcja, jeżeli choćby jeden z ich uczestników samodzielnie lub wspólnie z innymi firmami był stroną rozwiązanej umowy. Zgodnie z projektem zamawiający w celu wykluczenia wykonawcy nie musiałby nawet wykazywać wyrządzonej szkody. Wystarczy, że rozwiązałby z wykonawcą umowę z powodu okoliczności, za które odpowiedzialność ponosi wykonawca. Projektodawcy zakładają, że zwykle niedotrzymanie umowy przez firmę łączy się z wyrządzeniem zamawiającemu szkody lub koniecznością zapłaty przez wykonawcę, wysokiej w porównaniu z wartością umowy kary umownej.

Mogą Cię również zainteresować