No Country For Old Men Free Essay Social Learning Theory Criminology Essay Rowing The Bus Essay Intros To Persuasive Essays About School

Sklep czy aukcja? Mikrosprzedawcy szukają swojego miejsca

przez Zbigniew Forjasz

Wybór z pozoru jest łatwy. Własny sklep internetowy lub aukcje na jednej z popularnych platform sprzedażowych. Ale mikroprzedsiębiorcy, którzy dopiero wkraczają w świat e-commerce mają ciężki orzech do zgryzienia. Skorzystać z gotowego ekosystemu czy zbudować własny?

źródło: flickr.comźródło: flickr.com

Handel elektroniczny zaczął rozwijać się w Polsce 12 lat temu wraz z pojawieniem się platformy handlowej Allegro. Swoich sił próbowały również mniejsze serwisy, a nawet sam eBay. Ostatecznie Allegro stało się niekwestionowanym liderem skupiającym drobnych przedsiębiorców, którzy nie byli w stanie zainwestować w swój własny sklep internetowy. W międzyczasie serwis wprowadził program „Super sprzedawca“, który był dodatkowym bodźcem zachęcającym Allegrowiczów do podwyższania jakości swoich usług w zamian za zdobycie większej liczby klientów. Programu już nie ma, ale platforma nadal istnieje i ma się dobrze. Zostali też przedsiębiorcy, wśród których część podjęła decyzję o usamodzielnieniu się.

Sprzedawca na swoim

Zalet prowadzenia własnego e-sklepu jest dużo. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście niezależność. Sprzedawcy cenią sobie też możliwość dowolnego modyfikowania platformy sprzedażowej czy tworzenia własnego regulaminu. Nie muszą też martwić się o zmiany w zapisach, na które nie będą mieli wpływu. Praktyka pokazuje jednak, że takie rozwiązanie ma też sporo minusów. – Ciężko jest znaleźć dobrą i darmową platformę do prowadzenia własnego sklepu internetowego. Z tymi „tańszymi“ też nie jest najlepiej. Dobry serwis do prowadzenia własnego e-biznesu kosztuje z reguły od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, a to dopiero początek wydatków. Trzeba go jeszcze wypromować, zadbać aby był widoczny w sieci. Z tym wiążą się kolejne niemałe koszty tłumaczy Mariusz Wesołowski, ekspert współpracujący z serwisem DeCommerce.pl.

Aukcje dla każdego

Alternatywą dla sklepu internetowego jest platforma aukcyjna. Wystarczy mieć swój produkt i już można zaczynać przygodę z e-commerce. Wystawienie pierwszej oferty nie powinno zająć dużo czasu. W tym przypadku sprzedający nie ponosi też dużych kosztów na początku funkcjonowania działalności. Musi jednak uwzględnić w swoim biznesplanie prowizje dla serwisu. Platforma aukcyjna ma też swoje minusy. Najbardziej odczuwalna jest ogromna konkurencja właściwie w każdej kategorii produktów.

E-handlowcem być

– To czy odniesiemy sukces w handlu internetowym zależy w pewnej mierze od wyboru platformy. Jednak dużo ważniejsza jest jakość prowadzonej działalności. Dbanie o profesjonalną obsługę, odpowiednie podejście do klienta, ekspozycję produktu czy też budowanie zaufania. Sporo zależy też od żmudnej pracy polegającej na budowaniu świadomości marki wśród konsumentów. W obu przypadkach sprzedawca będzie musiał w końcu zapłacić za odróżnienie się od setek podobnych do niego – mówi Wesołowski. Jednak bez względu na to, czy zdecydujemy się na swoje rozwiązania (i życie w świecie poza Allegro), czy też zechcemy jednak skorzystać z tego, co już jest na rynku dostępne, musimy pamiętać o jednym: podstawą działania każdego biznesu jest upór i konsekwencja.

Zapraszamy do dalszej części felietonu Mariusza Wesołowskiego w serwisie DeCommerce.pl

Mogą Cię również zainteresować