Benefits Of Classical Music Essay Emgu.cv.world.dll But Was Not Handled In User Code Case Study Outline Ppt Template Essay On Jack The Ripper Areas For Development Examples Interview Essays Homeric Questions Essays In Philology Definition

Psychopaci wśród liderów biznesu?

przez Piotr Hoffman

Psycholog dr Paul Babiak z Nowego Jorku w swoich badaniach doszedł do zaskakujących wniosków. Według niego co 25 czołowy biznesmen jest… psychopatą. Potrafią oni znakomicie się maskować i manipulować ludźmi.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Zdaniem dr Paula Babiaka za psychopatów uważa się te osoby, które są antyspołeczne i dopuściły się agresywnych zachowań, szczególnie przestępstw i zbrodni i nie potrafimy dostrzec ich we własnym otoczeniu, tam gdzie faktycznie występują. Aby potwierdzić swoją tezę podaje przykład osób, które przez 20 i więcej lat żyły z takim człowiekiem pod jednym dachem, nie zdając sobie sprawy, że mają do czynienia z psychopatą. Zdaniem doktora są znakomitymi słuchaczami, mówią to, czego oczekuje ich rozmówca, a żeby zrobić lepsze wrażenie, potrafią nawet posługiwać się mową jego ciała i „ubrać się w jego skórę”.

Dodatkowo takie osoby na co dzień potrafią być czarujące do tego stopnia, że uznawane są za charyzmatycznych liderów. Nie wykazują oni zachowań kojarzonych zwykle z psychopatami. Doskonale dostosowują się do wymagań otoczenia, np. w miejscu pracy.Według Babiaka to „psychopaci sukcesu”. Mogą nie mieć żadnych menadżerskich zdolności, ale znakomicie potrafią się piąć po szczeblach kariery. Sprawiają wrażenie ludzi subordynowanych i niekłopotliwych. Tymczasem im bardziej są psychopatyczni, tym lepsze mogą sprawiać wrażenie. Babiak dodaje, że niezwykle trudno jest czasami odróżnić psychopatę od autentycznego i utalentowanego lidera. Dlatego trzeba dokładnie patrzeć na rezultaty, jakie faktycznie osiągają w firmie. Zwykle jest tak, że dobre wrażenie, jakie robią, nie przekłada się na równie dobre efekty.

Mogą Cię również zainteresować