Przedsiębiorstwo i przedsiębiorczość

przez Aleksandra Dawiec

20 września br. w Instytucie Słowackim w Warszawie odbyło się specjalne spotkanie z prezesem rady nadzorczej IDC Holding – profesorem Štefanem Kassayem. Jego wizyta w Polsce związana była m.in. z promocją książki „Przedsiębiorstwo i przedsiębiorczość”, która właśnie ukazała się na naszym rynku.


„Moim credo życiowym jest symbioza nauki z praktyką. Wszystko co rozważam teoretycznie, musi potem mieć efekt realizacyjny. Jestem przekonany, że sensem nauki jest upowszechnianie wiedzy i wspomaganie praktyki.” (Štefan Kassay)

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Ambasador Republiki Słowackiej w Polsce J.E. Vasil Grivna. W ciekawej rozmowie na temat zagadnień poruszanych w publikacji wzięli udział zaproszeni goście: profesorowie – m.in. prof. Wojciech Gasparski i prof. Jerzy Cieślik, studenci warszawskich uczelni oraz osoby zainteresowane tematyką ekonomiczną. Książkę i autora przedstawił Ryszard Juchniewicz – tłumacz wszystkich książek prof. Kassaya, w tym jego najnowszej publikacji.


„Przedsiębiorstwo i przedsiębiorczość” to pierwszy tom kompleksowego opracowania tematów związanych z zarządzaniem, strategiami rozwoju i strukturami organizacyjnymi w nowoczesnej firmie. W opracowaniu tym autor w sposób szczególny skupia się na zagadnieniach zmian struktur własnościowych w okresie transformacji ekonomicznej. Pozycja stanowi źródło cennych informacji dla studentów, ekonomistów i menedżerów oraz wszystkich tych, którzy chcą poznać mechanizmy organizacji i zarządzania we współczesnym przedsiębiorstwie.


Prof. dr hab. Štefan Kassay jest prezesem rady nadzorczej koncernu I.D.C. Holding SA – największego słowackiego producenta słodyczy i jednej z największych firm branży spożywczej w Europie (m.in. właściciel popularnych w Polsce marek Verbena i Horalky). Jego kariera zawodowa związana jest z pracą menedżerską oraz naukowo-badawczą. To jeden z najważniejszych słowackich autorytetów gospodarczych, ekspert w tworzeniu strategii marketingowych, reinżynierii oraz teorii holdingu. Autor szeregu publikacji naukowych i prac badawczych, wyróżniany za działalność biznesową i doceniany za pracę naukową. Członek Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki w Salzburgu. Od 2010 roku jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Technicznego w Koszycach. Członek Rady Naukowej Uniwersytetu Żylińskiego i Uniwersytetu Trenczyńskiego. Założyciel Fundacji na rzecz nauki i edukacji, której celem jest promowanie wiedzy ekonomicznej i świadomości zmian zachodzących w gospodarce Słowacji i Europy. Działalność pedagogiczna profesora Kassaya związana jest z jego aktywnością naukowo-badawczą i biznesową. Do swoich analiz wykorzystuje środowisko dużego przedsiębiorstwa, które jest nieocenionym źródłem informacji oraz bazą do prowadzenia badań nad zwiększaniem produktywności pracy i wszechstronnej efektywności korporacji. Promotor i konsultant naukowy. Jego pasją są konstrukcje oraz innowacje – jest autorem kilku wynalazków i właścicielem patentów. Mieszka i pracuje w Bratysławie.

Mogą Cię również zainteresować