Praca na swoim. Dla kogo?

przez Miłosz Marczu

Własna firma to szansa na sukces finansowy, niezależność, możliwość realizowania swoich pomysłów, marzeń. Praca na własny rachunek jest również dobrym rozwiązaniem dla osób, które z różnych powodów nie mają szans na awans, a chcą się rozwijać zawodowo.

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Jak wskazują badania Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dla 30% ankietowanych przedsiębiorcy to osoby odważne oraz umiejące podjąć ryzyko (40% wskazań).

Postawa przedsiębiorcza

Czynniki umożliwiające bycie przedsiębiorcą mogą wynikać z różnych postaw. Osoby otwarte, lubiące wyzwania, chcące się uczyć, odnajdą się w pracy na własny rachunek. Istnieje jednak coś, co zostało nazwane postawą przedsiębiorczą, która przejawia się inicjatywą w podejmowaniu różnych działań, twórczym podejściem i rozwiązywaniem problemów. Bez postawy przedsiębiorczej niemożliwe jest nie tylko prowadzenie własnej firmy, taka postawa przydaje się również osobom będącym na kierowniczych stanowiskach. Ludzie przedsiębiorczy skutecznie realizują nie tylko własne cele, również wpływają i kształtują otaczającą rzeczywistość.

– Postawa przedsiębiorcza to zbiór cech charakteru, osobowości powodujące racjonalne zachowania ekonomiczne. Przedsiębiorca powinien potrafić myśleć analitycznie, umiejętnie zarządzać finansami w rozumieniu racjonalnego wydawania pieniędzy, a także zarządzać ludźmi i radzić sobie ze stresem. Dodatkowo ważne są cechy interpersonalne, które umożliwiają uzyskanie porozumienia z kontrahentami i partnerami biznesowymi. Taki zbiór cech charakteryzuje, moim zdaniem, dobrego przedsiębiorcę, zarówno mającego małą, jednoosobową działalność gospodarczą, jak i prezesa czy dyrektora dużej firmy – mówi Bartosz Burek, manager Jakdojade.pl, juror w konkursie kampanii Narodowy Program Przedsiębiorczości.

– Praktycznie można powiedzieć, że cechy, które są potrzebne do bycia przedsiębiorcą, posiada każdy z nas. Ale być może nie w takiej ilości, która tworzy niezbędną masę do tego, żeby nasze chęci zmienić na konkretne działania. Z drugiej strony nie skazuje to żadnego z nas na tylko i wyłącznie pracę najemną. Jeżeli zdamy sobie sprawę z aktualnego rozwoju psychologii, socjologii oraz możliwości rozwijania technik, które niektórzy nazwą technikami manipulacjami, niekoniecznie o pejoratywnym znaczeniu, to możemy stwierdzić, że podstawową cechą do tego, żeby być przedsiębiorcą, jest umiejętność zdiagnozowania swoich słabych stron. Następnie te cechy należy poprawić i wykreować w sobie przedsiębiorcęmówi prof. Anna RogutUniwersytet Łódzki, Społeczna Akademia Nauk.

Dlaczego na własny rachunek?

Prowadzenie własnej działalności daje poczucie samorealizacji. Osoby przedsiębiorcze zyskują respekt, są wzorem do naśladowania przez innych ze swojego otoczenia. – Praca na własny rachunek to przede wszystkich bardzo duża satysfakcja z osiąganych sukcesów (mniejszych i większych). Możemy realizować się w tym co lubimy robić, a nie wykonywać pracę, która jest nam zlecana – to my decydujemy czy dany pomysł jest fajny i warto w niego inwestować czas. Z drugiej strony wiąże się to ze stresem, gdyż wszystko zależy od nas, z każdym problemem musimy się zmierzyć osobiście. Tak jak często możemy pozwolić sobie na nieplanowany wyjazd urlopowy na kilka dni, tak często musimy pracować po godzinach, żeby zdążyć z realizacją – dodaje Burek.

Mogą Cię również zainteresować